Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2018, 00:01

Teenager sa nabúral do súkromných správ zamestnancov FBI i CIA

  • Kyber útoky skupiny Crackas With Attitude boli totiž politicky motivované.
  • Podľa obhajcu teenager veril, že môže zmeniť politiku USA tým, čo robí zo svojej detskej izby.
Teenager sa nabúral do súkromných správ zamestnancov FBI i CIA
Zdroj: The Sun

Kane Gamble je ešte len teenager, no stihol toho už skutočne dosť, píše Engadget. Bol vedúcim „Crackas With Attitude“, teda gangu, ktorý stojí za niekoľkými kyberútokmi. Skupina sa zameriavala na vplyvné osobnosti amerických úradov a dokázala sa nabúrať do ich súkromných správ či účtov. Na Wikileaks potom niektoré z takto nadobudnutých dokumentov aj zverejnila.

Podarilo sa im hacknúť zástupcu riaditeľa FBI Marka Giuliana, riaditeľa národnej spravodajskej služby Jamesa Clappera a ich rodiny i kolegov. Aby získali prístupové informácie k domácej sieti či telefónnym linkám, vydávali sa za svoje obete a telefonovali na rôzne linky pomoci zákazníkom u operátorov. Tu si vyžiadali napríklad resetovanie hesiel, s čím následne ďalej pracovali.

Zdroj: engadget.com

​Kým mali pod palcom Clapperovu linku, presmerovali všetky volania na jeho číslo do hnutia za oslobodenie Palestíny. Skupine sa tiež podarilo ukradnúť kontaktné informácie na 20-tisíc osôb z FBI.

Pri zatknutí, ktoré prebehlo ešte v roku 2016 vyhlásili zostávajúci členovia skupiny, že neprestanú, kým USA nepreruší vzťahy s Izraelom. Napriek takto politicky ladeným kyberútokom hovoril ich obhajca, že Gamble si „naivným a nezrelým detským spôsobom myslel, že môže niečo vyriešiť“. Tiež povedal, že Gamble veril, že môže zmeniť politiku USA tým, čo robí zo svojej detskej izby.

Bohužiaľ, sudca mal iný názor a Crackas With Attitude nazval „kybergangom, ktorý rozbehol extrémne nepríjemnú kampaň politicky motivovaného kyber-terorizmu“.

V súčasnosti Gamblemu začína dvojročný trest, ktorý si odpyká vo väzenskom zariadení pre mladistvých.

Ticketportal.sk