Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2018, 16:43

Cambridge Analytica získavala dáta z Facebooku rôznymi cestami. Zneužitých je viac, ako sa predpokladalo

Počet účtov na sociálnej sieti Facebook, ku ktorým získala prístup poradenská spoločnosť Cambridge Analytica, bol omnoho vyšší ako spomínaných 87 miliónov.

Cambridge Analytica získavala dáta z Facebooku rôznymi cestami. Zneužitých je viac, ako sa predpokladalo
Zdroj: The Telegraph

 Vyplýva to z písomného vyjadrenia bývalej riaditeľky podnikového rozvoja CA Brittany Kaiserovej. Tá vypovedala aj pred výborom britského parlamentu.

V súvislosti s touto firmou sa zatiaľ hovorilo iba o získavaní dát z Facebooku prostredníctvo osobnostného kvízu psychológa Aleksandra Kogana. Kaiserová ale britským zákonodarcom povedala, že firma mala viac podobných informočných zdrojov, píše web denníku The Guardian.

"Nepoznám podrobnosti týchto dotazníkov ani to, ako boli získané a spracované dáta. Ale domnievam sa, že je takmer isté, že počet užívateľov, ktorých dáta boli zneužité, je omnoho vyšší ako 87 miliónov," tvrdí Kaiserová. Súčasťou týchto aktivít boli okrem Cambridge Analytica aj iné spoločnosti a kampane.

"Vo všeobecnosti viem o širokej škále dotazníkov, ktoré vytvorila Cambridge Analytica alebo jej partneri," uviedla v písomnom vyhlásení pre poslancov. Konkrétne na pôde parlamentu menovala dve aplikácie, ktoré boli vyvinuté na zber dát, o ktorých hovorila ako o "sexuálnom kompase" a "hudobnej verzii" kvízu.

Vo videu nájdete krátky návod, ako si lepšie zabezpečiť svoj facebookový účet. 

Na otázky predsedu výboru britského parlamentu pre kultúru, médiá a šport Damiana Collinsa, či bolo cieľom kvízov získavať dáta o profiloch, odpovedala Kaiserová: "Domnievam sa, že v provom rade bolo cieľom kvízov toto, áno."

Škandál okolo praktík Cambridge Analytica vypukol približne pred mesiacom, keď The Guardian spoločne s denníkom The New York Times zverejnili výpoveď bývalého analytika CA Christophera Wylieho.

Zo začiatku sa hovorilo o nečestnom prístupe k asi 50 miliónom profilov. Pred dvomi týždňami Facebook informoval, že to zasiahlo až 87 miliónov účtov. Cambridge Analytica sa špecializovala na politický marketing, ktorý bol založený na vyhodnocovaní veľkých objemov dát a pomáhala takto v predvolebnej kampani americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a tiež v kampani za vystúpenie Británie z Európskej únie.

V stredu mal v britskom parlamente vystúpiť hlavný aktér celej kauzy - bývalý šéf CA Alexander Nix. Collins ale dnes oznámil, že Nix už svoje vystúpenie zrušil. Zdôvodnil to tým, že je objektom trestného vyšetrovania britských úradov. Podľa Collinsa však neexistuje žiadny právny dôvod, ktorý by Nixovi bránil, aby odpovedal na otázky poslancov.

Ticketportal.sk