Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2018, 13:42

Umelá inteligencia rozpoznala kriminálnika v dave na koncerte. Vitajte v Číne

  • Čína už ťaží z rozpoznávania tvárí pomocou tisícok kamier na verejnosti.
  • Stíhaný Číňan si chcel užiť koncert.
Umelá inteligencia rozpoznala kriminálnika v dave na koncerte.  Vitajte v Číne
Zdroj: The Next Web / Nicole Gray

V Číne sa už len tak jednoducho neskryjete. V platnosti je tu totiž systém identifikácie osôb pomocou umelej inteligencie. To znamená, že ak ste hocikde na verejnosti, monitorujú a rozpoznávajú vás kamery v reálnom čase.

Úrady tu majú absolútnu moc na využívanie umelej inteligencie. Môžu zhromažďovať a spracúvať údaje o tom, čo robíte na verejných priestranstvách. Má to svoje výhody i nevýhody.

Silu umelej inteligencie mohol na vlastnej koži spoznať istý čínsky kriminálnik, ktorý bol odsúdený za „ekonomické zločiny“, no pohyboval sa na slobode. Vybral sa na koncert Jacky Cheunga a to sa mu stalo osudným.

V 60-tisícovom dave ho totiž identifikovali pomocou technológie rozpoznávania tváre. 31-ročný muž bol podľa zdroja poriadne prekvapený, keď ho polícia zatkla a vyvádzala z miesta koncertu.

​Ako sme spomínali, každá minca má dve strany. Čína už má páky na monitorovanie osôb na verejných priestranstvách a môže posielať pokuty napríklad za prebehnutie cez cestu na červenú.

Ak pokutu neuhradíte, môžu nasledovať sankcie v podobe zákazu vstupu do verejnej dopravy, nedostanete úver, nepožičajú vám auto, prípadne vám môže hroziť nejaký iný problém.

Hoci sa kamery nachádzajú na verejných priestranstvách a monitorujú všetko možné, predsa len je to zásah do súkromia. Množstvo ľudí bolo znepokojených tým, ako s našimi dátami narába Facebook a kto všetko sa k nim dostal.

Väčšinu uniknutých informácií však dobrovoľne zdieľali používatelia, hoci predpokladali, že zostanú iba medzi ich priateľmi na Facebooku.... A teraz si predstavte, že niekto monitoruje každý váš pohyb po verejnom priestranstve. Je to trochu znepokojujúce.

Nuž, toto je digitálny svet a krok za krokom zisťujeme, kam sa až dá zájsť. Kde sa už začínajú hranice súkromia? To bude bezpochyby jedna z najhorúcejších otázok ľudských práv v blízkej dobe.