Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2018, 13:51

Facebook sleduje správy na Messengeri. Čo je dôvodom a ako tomu zabrániť?

  • Zuckerberg priznáva praktiky Facebooku a obhajuje sa
  • Ako nastaviť Tajné správy na Messengeri? 
Facebook sleduje správy na Messengeri. Čo je dôvodom a ako tomu zabrániť?
Zdroj: Reuters

Spoločnosť Facebook zažíva v poslednej dobe pomerne ťažké obdobie. Valia sa na ňu obvinenia v rámci kauzy Cambridge Analytica o spreneverení osobných údajov používateľov a na dôveryhodnosti mu paradoxne nepridalo ani nedávne vyjadrenie samého šéfa Marka Zuckerberga. Ten sa v rozhovore pre Vox vyjadril, že skenujú správy na Messengeri. Upozornila na to agentúra Bloomberg.

Zuckerberg totiž spomínal, ako obdržal telefonát v súvislosti s etnickými problémami v Mjanmarsku. Facebook zistil, že ľudia si v tejto kauze medzi sebou šíria podozrivé správy a zastavil ich. Vznikla však i vlna protestov a otázok, akým spôsobom nám vlastne Facebook číta poštu?

Facebook sa okamžite odvolal, že skenovanie prebieha automatickými nástrojmi. Takže ak pošlete fotku, zautomatizovaný systém skontroluje, či nejde o nevhodný obsah ako je napríklad šírenie detskej pornografie. V prípade, že pošlete link, systém zase preverí, či nejde o vírus alebo malvér.

„Spoločnosť Facebook navrhla tieto zautomatizované nástroje, aby sme mohli rýchlo zastaviť násilné správanie na našej platforme,“ hovorí vo vyjadrení hovorca Facebooku. Skenovací systém je navyše vraj veľmi podobný tým, ktoré využívajú iné internetové spoločnosti.

Ako šifrovať správy v Messengeri?

Na posielanie správ v Messengeri však môžete využívať šifrovanie. To nie je prednastavené a je potrebné ho vytvoriť pre každú konverzáciu zvlášť. V tom prípade už posielate tzv. tajné správy a vaše súkromie by malo byť chránené.

Ako na to? Stačí vojsť do aplikácie Messengeru a kliknúť na ikonu novej konverzácie. Po kliknutí sa vám objaví v pravom hornom rohu možnosť tajnej konverzácie. Zakliknete ju a zvolíte si osobu, s ktorou chcete viesť šifrovanú konverzáciu.

Zdroj: ahg

Ticketportal.sk