Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2018, 10:21

Google končí so skracovačom URL adries. Ponúka alternatívy

  • Od 13. apríla vytvoríte skrátenú URL len v prípade, že ste prihlásený používateľ.
  • Služba goo.gl definitívne skončí 30.marca 2019.
Google končí so skracovačom URL adries. Ponúka alternatívy
Zdroj: Reuters

Otravne dlhé riadky s webovou adresou internetových stránok, teda URL sa stali minulosťou vďaka rôznym „skracovačom“. Jedným z nástrojov, ktorý vám vyrobil skrátenú URL bol aj známy goo.gl od vyhľadávacieho giganta Google. Predstavili ho ešte v roku 2009 a pomáhal používateľom jednoduchšie zdieľať linky.

Na stránke skracovaču sa však v týchto dňoch objavil oznam, že Google končí s podporou goo.gl a nahradí ho Firebase Dynamic Links (FDL) pre developerov. Podľa Google ide o inteligentnejší nástroj. Od 30.marca 2018 Google postupne ukončuje podporu goo.gl, pričom po dátume 13.apríl 2018 budete môcť vytvoriť skrátený link len v prípade, že ste prihlásený používateľ.

Zdroj: Internet

​V rámci prihlásenia môžete vytvárať skrátené linky ešte zhruba rok, presnejšie do 30.marca 2019. Vývojárom, ktorí nevyužívali goo.gl, zostane táto služba nedostupná. Naopak, vývojárske projekty už využívajúce tento skracovač môžu z neho ťažiť ešte do konca marca 2019.

Spomínaný FDL však nie je vhodný pre bežného používateľa. Ide o vyspelejší nástroj a Google nám tak radí využívať iné skracovače URL, ako napríklad Bitly či Ow.ly.

Zdroj: developers.googleblog.com