Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2018, 16:56

Mal 33 centimetrov a vážil takmer kilo. Mobilný telefón dnes oslavuje 45 rokov

Presne 3. apríla 1973 predstavili prvý prenosný mobilný telefón - Motorola DynaTAC. Vážil 800 gramov a do jeho pamäti sa dalo uložiť 30 telefónnych čísel.

Mal 33 centimetrov a vážil takmer kilo. Mobilný telefón dnes oslavuje 45 rokov
Zdroj: Copyright © 2018 MATE Bulgaria

Dnes si už život bez mobilného telefónu vieme len ťažko predstaviť. Uľahčuje nám každodennú komunikáciu a poskytuje zábavu v podobe prehliadania stránok či hrania hier. Mobil je pritom pomerne mladým zariadením, ktoré dnes oslavuje 45. narodeniny.

Presne 3. apríla 1973 predstavili prvý prenosný mobilný telefón - Motorola DynaTAC a Motorola i názorne ukázala jeho fungovanie. Motorola DynaTAC (skratka pre Dynamic Adaptive Total Area Coverage) bola na dnešné pomery obor. Mala výšku až 33 centimetrov a hmotnosť 800 gramov. Prvý mobil na svete ponúkol asi 30 minút pohotovostného režimu a do jeho pamäti sa vošlo 30 telefónnych čísel. Za zmienku stojí nabíjanie, ktoré trvalo až neuveriteľných 10 hodín. Začiatkom osemdesiatych rokov to boli nevídané možnosti a parametre.

“Keď som vzal prototyp do mojich rúk, mal som pocit, že budúcnosť je predo mnou”, zdôveril sa Martin Cooper, americký inžinier spoločnosti Motorola a tvorca mobilnej revolúcie.

Cooper bol na svoj vynález taký pyšný, že ho novinárom predstavil rovno v akcii, a to počas chôdze po Manhattane. Zavolal svojmu hlavnému konkurentovi Joelovi Engelovi z AT&T a povedal "Joel, volám ti z mobilného telefónu, skutočného vreckového prenosného mobilného telefónu." Joel zostal bez slov.

V roku 2017 Motorolu DynaTac 8300 vyhlásili za najväčší vynález všetkých čias v britskom televíznom programe The Gadget Show.

Ako prebiehal vývoj Motoroly ďalej?

1996: Motorola StarTAC

O pár rokov neskôr začala spoločnosť Motorola predávať vyklápacie mobilné telefóny.  Išlo o model Motorola StarTAC a bol to obrovský hit. Hmotnosť bola vtedy už len 93 gramov a výška 10 cm pri otvorení. StarTAC sa tým stal najmenším dostupným telefónom svojej doby.

Populárna vyklápačka sa predávala pred 20 rokmi a za väčšiu cenu než dnes kúpite iPhone. To však len pri porovnaní čísiel a nezohľadnení inflácie. Ak by sme cenu vypočítali aj s ňou, tento telefón by dnes mal hodnotu 2 500 eur. Cena
Zdroj: Archív

2004: Motorola RAZR

Keď bola Motorola RAZR v roku 2004 uvedená na trh, stala sa telefónom, ktorý udával smer. Originálny RAZR V3 mal najtenšiu siluetu zo všetkých vyklápačiek na trhu a už vtedy deklaroval, že mobilný telefón nie je len pracovným nástrojom, ale i módnym doplnkom. RAZR V3 je zároveň najpredávanejším véčkovým telefónom v histórii.

Najvyššiu priečku od spoločnosti Motorola si drží tento telefón z roku 2004. A predaj? Celosvetovo viac ako 130 miliónov kusov.
Zdroj: YouTube.com

2016: moto z + moto mods

Spomenúť môžeme aj inovácie v podobe prvého komerčne úspešného modulárneho smartfónu na svete. Reč je o sérii smartfónov Moto Z, ktorá umožňuje pripojenie modulov na svoju zadnú stranu prostredníctvom série magntických pinov. Moduly rozširujú funkcie smrtfónu, teda napr. vylepšujú zvuk v podobe modulárneho reproduktora. Niektoré moduly však kompletne pridajú nové možnosti, ako napríklad mobilná tlačiareň, projektor, herný ovládač a ďalšie.

Ticketportal.sk