Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2018, 15:35

Apple chce skončiť s procesormi Intel a nahradí ich svojimi vlastnými

V Macoch už zrejme od roku 2020 nenájdeme procesory Intel. Apple sem chce integrovať vlastné procesory. Oficiálne vyjadrenia spoločností však zatiaľ nepadli.

Apple chce skončiť s procesormi Intel a nahradí ich svojimi vlastnými
Zdroj: TASR/AP

Spoločnosť Apple síce vyrába vlastné čipy už dlhšiu dobu, no platí to najmä pre zariadenia s operačným systémom iOS či ich známe hodinky Apple Watch. Podľa spoločnosti Bloomberg však Apple plánuje nahrádzať procesory od Intelu už aj vo svojich počítačoch Mac.

Iniciatíva výmeny procesorov sa nazýva Kalamata a je súčasťou širšej stratégie, v ktorej Apple chce, aby ich iPhony, iPady a Macy spoločne lepšie (a podobnejšie) fungovali. Od roku 2020 by sme tak mali byť svedkami výmeny procesorov. Situácia bude nepríjemná pre Intel, ktorému pomáhalo prepojenie s Apple – i keď mu netvorilo najdôležitejšie zisky. Intelu navyše po úniku plánov Apple okamžite klesli ceny akcií. 

​Apple aj Intel situáciu odmietli komentovať, a tak sa zatiaľ musíme spoľahnúť len na „zdroje, ktoré sú oboznámené s plánmi“. Podľa analytikov bude môcť Apple potom rýchlejšie prinášať novinky do svojich produktov. Zároveň nebude Apple odkázaný na plány Intelu, ale bude prinášať inovácie podľa vlastnej „roadmapy“.

„Dáva zmysel, že Apple sa vybral týmto smerom. Ak sa pozrieme na zvýšené výdavky na výskum a vývoj, začali sa aj vertikálne rozširovať, aby mohli pridávať viac funkcií a odlíšiť sa od konkurencie,“ myslí si analytik Shannon Cross z Cross Research.

Vzhľadom na to, že spoločnosti ako Lenovo, HP či Dell využívajú čipy od Intelu, stane sa Apple jediným väčším výrobcom počítačov, ktorý si vyrába svoje vlastné procesory.

Apple navyše už nejaký čas pracuje aj na novej platforme s kódovým označením Marzipan. Mali by ju spustiť ešte v priebehu roku 2018 a poslúžiť má na to, aby si používatelia aplikácií na iPhone a iPade mohli spustiť aplikácie na Macu.

Na ďalšie podrobnosti v súvislosti so zmenou procesorov a oficiálne vyjadrenia oboch strán si radi počkáme.

Ticketportal.sk