Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.12.2021, 00:01

Ondrej Macko: Keď počúvam ministra hospodárstva, mám pocit, že Slovensko je vodíková veľmoc

  • Rok 2021 je na konci a je načase obzrieť sa za tým, čo nám prinieslo v technologickom svete prekvapenia, či komplikácie.
  • V štúdiu sme sa porozprávali s odborníkom na technológie Ondrejom Mackom, šéfredaktorom magazínu TouchIT.

Začnime dnešný rozhovor hneď "zhurta" tým, čo sa nás aktuálne dotýka takmer vo všetkých odvetviach. Svet ovplynila vo veľkom čipová kríza. 

Veru, predtým sme nič podobné nezažili. Všetci sa vždy snažili predávať, bol dostatok produktov. A zrazu jedného dňa sme zistili, že to celkom nemusí byť tak. Že ešte tu môže byť závan socializmu - teda je oveľa väčšia požiadavka a nie je tovar.

Nastalo, čo roky nebývalo - pred Vianocami nie sú mobilné telefóny, nedá sa vybrať hociaké auto, zistili sme, že takmer všade sa dostali nejaké elektronické súčiastky, do pračky, vysávaču a bez nich sa to nedá vyrobiť. Doba pandémie spôsobila úplnú nestabilitu v plánovaní.

Koľko budú ľudia čoho kupovať, či je dostatok zamestnancov v podnikoch a podobne. Vo výsledku vzniklo že výroba polovodičov, čipov v istej chvíli úplne zastala. Nastali dopravné problémy a do podnikov v Európe prestali prúdiť čipy.

To spôsobilo, že veľa produktov sa stalo nedostatkovými. Výroba je v obrovskej fabrike na Taiwane a keďže pre nich je dôležitý ázijský trh - ak je niečoho nedostatok, zásobujú predovšetkým svoj vlastný trh. Momentálne sa teda hovorí o tom, že asi nie je úplne vhodné takéto rozdelenie sveta, že rovnako veľkú fabriku by sme mali mať aj v Európe či v USA.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.