Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2018, 09:00

Mobily by konečne mohli byť o niečo ľahšie a pevnejšie. Samusung si dal patentovať unikátny materiál

Juhokórejský Samsung vyvinul vlastnú zliatinu horčíka a hliníka.

Mobily by konečne mohli byť o niečo ľahšie a pevnejšie. Samusung si dal patentovať unikátny materiál
Zdroj: Ondřej Martinu

Volá sa Metal 12 a okrem nízkej hmotnosti je jej veľkou prednosťou hlavne vysoká odolnosť, píše idnes.cz. 

Vďaka tomu by túto zliatinu mohli využívať aj na výrobu tiel budúcich generácií smartfónov. Vyplýva to zo žiadosti o registráciu názvu Metal 12 ako ochrannej známky, ktorú už Samsung podal Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo. 

Zo žiadosti vyplýva, že spoločnosť nevylučuje použitie Metalu 12 naprieč celým svojim výrobným portfóliom, napríklad pri špičkových smartfónoch či inteligentných hodinkách Gear. 

Niektoré súčasné top mobily totiž kvôli častému využívaniu kovu a skla nepatria medzi zrovna najľahšie prístroje. 

Problémy s ohýbaním

Ak by Samsung použil na výrobu rámov smartfónov horčíkovú zliatinu, zabil by dve muchy jednou ranou. Metal 12 vyniká aj vysokou odolnosťou. Súčasné smartfóny, keďže sa výrobcovia usilujú o čo najtenšie telo, totiž trápi nedostatočná odolnosť. 

Veľa z nich sa pri nosení vo vreckách nohavíc ohýba. Najcitlivejšia je táto téma pre Apple, ktorý sa v roku 2014 trápil s kauzou bendgate. Rovnaké mobilné faux pas zažil aj Samsung, jeho vtedajší špičkový Galaxy Note 4 sa dal ohnúť rovnako ľahko ako konkurenčný iPhone. 

Spoločnosť však už túto zliatinu vo svojich produktoch použila. A to konkrétne pri nových notebookoch série 9 (Notebook 9 Pen a Notebook 9), ktoré prezentovala na tohtoročnom veľtrhu CES. A zrejme s využívaním nového materiálu ani zďaleka nekončí.

Horčíková zliatina nie je pre Samsung žiadnou novinkou. O jej využívaní u najluxusnejších modelov sa špekuluje už roky. Napríklad podľa portálu SamMobile údajne spoločnosť pred dvomi rokmi testovala dokonca prototyp modelu Galaxy S7, pri ktorom hliník nahradili spomínanou zliatinou.

O ráme z tohto materiálu sa špekulovalo už pred predstavením novinky z roku 2016, hovorilo sa aj o tom, žeby materiál mali použiť aj pri tele S7.

Boli tu aj iní

Spoločnosť Hewlett Packard už pred 14 rokmi predstavila model iPAQ hx4700, jeho telo bolo rovnako zo spomínanej horčíkovej zliatiny. O dva roky neskôr Beq-Siemens použil horčík na výrobu svojho elegantného véčka EF81. A s týmto materiálom experimentoval aj švédsky Ericsson pri modeloch  T28 či R320. 

Zdá sa, že nahradenie hliníku zliatinou Metal 12 okrem priaznivého vplyvu na hmotnosť zabezpečí aj odolnejšie konštrukcie, no to ukáže až čas.

Dúfajme, že sa výsledok dozvieme čo najskôr, podľa niektorých úvah rámy z horčíkovej zliatiny budú reálne už pri modeli Galaxy S9. Je tu však aj ďalšia možnosť, že sa tak stane až pri očakávanom skladacom Samsungu. Dá sa predpokladať, že predovšetkým pri tomto modeli budú klásť veľký dôraz na vysokú odolnosť. Firma však uvedenie tohoto modelu odsunula až na rok 2019.