Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2021, 11:09

Prvý operátor prináša Slovákom pevný 5G internet na doma. Vo vybraných lokalitách

SWAN a 4ka prinášajú pevný 5G internet na doma v desiatich bratislavských mestských častiach. Ďalšie mestá sú na obzore.

Prvý operátor prináša Slovákom pevný 5G internet na doma. Vo vybraných lokalitách
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová / HN

Slovenský telekomunikačný operátor SWAN a mobilný operátor 4ka prinášajú ako prví na Slovensku fixný neobmedzený internet pre domácnosti na najmodernejšej 5G sieti. Treba však upresniť pár detailov. 

Ide o internet na doma, ktorý je v podstate mobilným pripojením. V domácnosti máte totiž namontovanú prijímaciu jednotku v podobe terminálu, ktorý prijíma 5G signál. Má formu malej vonkajšej antény s útlymi rozmermi, ktorý sa odporúča umiestniť na vonkajšiu stranu objektu, strechu, balkónové zábradlie. Následne ho v interiéri prepojíte s akýmkoľvek WiFi routerom.

Zdroj: Swan

​​5G internet na doma si zatiaľ užijú iba domácnosti v rámci bratislavských mestských častí, presnejšie obyvatelia Devínskej Novej Vsi, Dúbravky, Karlovej Vsi, Nového Mesta, Petržalky, Podunajských Biskupíc, Rače, Ružinova, Starého Mesta a Vrakune. Tu sa bude zároveň rozširovať pokrytie do konca tohto roka.

Neskôr v priebehu prvého kvartálu 2022 bude nasledovať aj pokrytie v Nitre a Trnave, pričom ďalšie lokality sú v príprave. 

​Operátor tiež na tlačovej konferencii oficiálne uviedol z hľadiska dát slúžbu ako "neobmedzenú", no isté obmedzenie tu predsa len je. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.