Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2021, 15:36

Lockdown spustí internetový nákupný ošiaľ. Manuál, ako si vybrať bezpečný e-shop a neprísť o peniaze

  • Ako sa nestať obeťou falošného e-shopu?
  • Ako bezpečne nakupovať cez internet?
  • Na čo si pri nákupoch na e-shope dávať pozor a kedy treba spozornieť?

Dnešné spustenie lockdownu sa postará o to, aby opäť "vystrelili" nákupy na e-shopoch. Množstvo ľudí práve v tomto období rozmýšľa nad kúpou vianočných darčekov. Aktuálna situácia totiž umožňuje nakupovať v kamenných predajniach len potraviny a ďalšie základné produkty. Elektroniku alebo oblečenie nakúpite zväčša už len online.

Samotný lockdown bude trvať dva týždne s tým, že politici ho majú prehodnotiť po desiatich dňoch. Pri zhoršujúcej sa situácii sa pritom opatrenia ešte predĺžia. Ak sa situácia mierne upokojí, uvoľňovať sa bude len pre očkovaných a prekonaných.

Okrem blížiacich sa Vianoc je tu už zajtra Black Friday, jeden z najatraktívnejších dní pre nakupujúcich po celom svete. Odvšadiaľ ľudí lákajú zľavy a výhodné akcie. Dajte si preto pozor, na akých stránkach nakupujete. V mori e-shopov nemusí byť najjednoduchšie sa zorientovať a odfiltrovať podvodné e-shopy.

Aj takto vyzerá nákupná horúčka na Black Friday v kamenných obchodoch:

Skontrolujte si stránku e-shopu

Úplným základom je kontrola riadku s webovou adresou, teda URL. Ak obsahuje podivné názvy, nezrozumiteľné slová či príliš veľa skratiek, určite ho opustite. Spravidla by mal obsahovať aspoň ikonu zámku, teda zabezpečené pripojenie. Ani to však nemusí byť úplná záruka pravosti. 

Na webe si dobre poprezerajte ponuku prevádzkovateľa e-shopu. Hľadajte rôzne preklepy, všímajte si gramatiku, profesionalitu stránky, fotografií. Pozrite si i dlhšie texty, ako je reklamačný poriadok a podobne. Aj v ňom môže byť viacero chýb, ktoré sú znakom nedbalého prekladu podvodníkov. Ak sú v popisoch produktov rôzne chybičky či zvláštne vetné stavby, buďte ostražití. Môže ísť o podvodný e-shop.

Spozornite aj pri fotografiách produktov. Ak sú až príliš krásne a profesionálne s puncom luxusu, pričom tovar je pomerne lacný, opäť zbystrite pozornosť. Niektoré e-shopy totiž využívajú krajšie obrázky, ktoré v skutočnosti neprezentujú reálny tovar. Z osobnej skúsenosti vieme, že objednaný sveter vyzeral na obrázku omnoho luxusnejšie, pričom domov nám dorazila naozaj veľmi lacná kópia, dokonca bez ozdoby, ktorá sa nám na ňom najviac páčila. Máme poučenie do konca života.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.