Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2021, 13:10

Toto boli najpoužívanejšie heslá roka 2021. Ak je tam aj vaše, ihneď ho zmeňte

  • Náš zvyk vytvárať ľahko prelomiteľné heslá si držíme aj naďalej. Je čas prehodnotiť tvorbu kľúčov k našej digitálnej identite.
  • Ako si vytvoriť dobré heslo?

Po roku je to tu opäť. K dispozícii je rebríček najpoužívanejších hesiel na Slovensku i vo svete. Zo zoznamu vidno, že sme nepoučiteľní. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti NordPass, ktorá je správcom hesiel pre firemných aj spotrebiteľských klientov.

Podľa jej záznamov je v našich končinách stále najobľúbenejším heslom 123456. Nemusíme sa však cítiť zle, pretože toto heslo je najpopulárnejšie aj v ďalších 43 krajinách z 50 analyzovaných. Celkovo je tak táto číselná postupka najfrekventovanejším heslom na celom svete.

Druhým najpoužívanejším heslom na Slovensku je 123456789, tretím najpoužívanejším 12345. V rebríčku má štvrté miesto qwerty a piate miesto patrí opäť číslam v podobe 12345678. Kreativita na šiestom mieste sa postarala o anglické slovo hesla, teda password.

Na siedmom mieste je meno martin, ôsma priečka patrí menu veronika, deviate najobľúbenejšie heslo je samotné slovíčko heslo a desiate miesto patrí opäť menu, tentoraz monika. Vyzerá to tak, že Slováci nedbajú nie len na tvorivosť, ale ani na bezpečnosť hesiel. Nie sme v tom však sami. Náš zoznam hesiel má totiž množstvo podobností s ďalšími krajinami vo svete.

Nadávky i vyznania

Spomenuté jednoduché číselné kombinácie sa využívajú hádam na celej zemeguli. Rovnako boli na tom aj slovíčka password, prípadne qwerty či qwertz. Táto zvláštna skladba písmen pochádza z rozloženia písmen na klávesnici a zdá sa, že ľudia majú všade rovnaké nápady.

Spoločnosť NordPass tiež analyzovala heslá nielen na základe štátov, ale aj vzhľadom na pohlavie. Medzi mužmi na Slovensku sa teda stalo frekventované expresívne vyjadrenie pre mužský pohlavný úd. Táto exemplárna nadávka to dotiahla až na sedemnáste miesto v rebríčku.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.