Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2021, 00:00

Významný nápad študentky. Aplikácia nahradí titulky pre nepočujúcich

Sedemnásťročná Mariella Satow vytvorila aplikáciu, ktorá spolupracuje so službou Disney+.

Významný nápad študentky. Aplikácia nahradí titulky pre nepočujúcich
Zdroj: Instagram @signupcaptions

Sledovanie rozprávok patrí k obľúbeným detským činnostiam. Či už s našimi ratolesťami trávite čas na prechádzkach alebo s akýmikoľvek hrami, každé dieťa si aspoň raz za čas pozrie niečo v televízii. Existuje však skupina detí, ktorá to so sledovaním obsahu nemá práve najjednoduchšie, upozorňuje portál dobrenoviny.sk.

Nepočujúce deti sledujú príbehy pre deti s titulkami. Sú tak však ukrátené o zážitok, pretože v čítaní nemusia byť až také zdatné a navyše, nevnímajú zvukovú stopu. Pozeranie rozprávok je tak pre ne doslova náročné. Situácia je ešte o to smutnejšia, ak je dieťa vo veku, kedy ešte čítať nevie.

Mariella Satow z Veľkej Británie má len sedemnásť rokov, no rozhodla sa situáciu zmeniť. Hoci nepatrí k skupine nepočujúcich, počas pandémie a lockdownu sa rozhodla, že sa naučí posunkovú reč. Pre zdokonaľovanie sa v posunkovej reči chcela využiť aj televíziu.

Prekvapivo však zistila, že nepočujúce deti musia zápasiť s filmami, ktoré sú iba otitulkované. Musia si tak často vystačiť len s pohyblivými obrázkami bez ďalšieho kontextu. Mariella sa rozhodla, že situáciu zmení. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 56% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.