Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2021, 13:25

Windows XP má za sebou 20 rokov existencie. Stále to však nemá „za sebou“

Čo spôsobilo, že Windows XP exceloval a čo sa Microsoft za dve dekády od jeho vydania naučil?

Windows XP má za sebou 20 rokov existencie. Stále to však nemá „za sebou“
Zdroj: Microsoft

Napriek tomu, že ide o už dlho zaniknutý operačný systém Microsoftu, aktuálne dáta naznačujú, že ho používa ohromujúci počet počítačov, informuje portál iDnes.cz. Ikonický Windows XP priniesol grafické osvieženie a toľko potrebnú stabilitu spotrebiteľským Windowsom. Čím bol taký výnimočný, že ho dnes stále používa toľko používateľov?

Dvadsať rokov po oficiálnom uvedení Windows XP na trh je tento operačný systém nielen stále populárny, ale i považovaný za jeden z najväčších úspechov spoločnosti Microsoft. V októbri tohto roku si Windows XP stále udržoval väčší podiel na trhu ako jeho nástupca Windows Vista.

Hrubé odhady naznačujú, že aktuálne je po celom svete v prevádzke viac ako dve miliardy počítačov. To by znamenalo, že deväť miliónov počítačov naďalej používa dve dekády starý operačný systém.

V apríli 2009, kedy skončila bežná podpora Windows XP, stále tento systém pracoval na obrovskom množstve počítačov. Podľa dostupných dát ho používalo 75 percent zariadení so systémom Windows a asi 19 percent používateľov stále XP používalo, aj keď mu v roku 2014 skončila rozšírená podpora zabezpečenia.

Spoločnosť Microsoft tejto verzii poskytla ďalšiu podporu zabezpečenia v niekoľkých špeciálnych prípadoch, napríklad pokiaľ išlo o vojenské použitie, a to konkrétne do roku 2019. To je neuveriteľná osemnásťročná podpora od prvého vydania. Čo spôsobilo, že Windows XP exceloval a čo sa Microsoft za dve dekády od jeho vydania naučil?

Začiatky Xpéčka

Windows XP bol uvedený na trh 25. októbra 2001, počas zlatého veku Microsoftu, keď spoločnosť dosahovala doteraz najvyššie príjmy, dominovala trhu s počítačmi a vo vojnách internetových prehliadačov s Internet Explorerom získala silný náskok pred Netscape. Ten dominoval v deväťdesiatych rokoch. Xpéčko ťažilo z toho, že prišla v čase, keď si svoj prvý osobný počítač začalo kupovať čím ďalej tým viac ľudí.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.