Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.11.2021, 06:00

Pred 50 rokmi začala éra mikroprocesorov. Odštartoval ju tento model

Impulz k vývoju prvého mikroprocesora vzišiel v roku 1969 od japonského výrobcu kalkulačiek Busicom.

Pred 50 rokmi začala éra mikroprocesorov. Odštartoval ju tento model
Zdroj: Intel

Pred 50 rokmi sa stala historicky významná udalosť: svetlo sveta uzrel prvý čip, ktorý by sa dal označiť za mikroprocesor, informuje portál iDnes.cz. Vyvíjala ho od roku 1969 vtedy ešte nie príliš významná firma Intel, a to na zákazku japonskej spoločnosti Busicom pre jej programovateľné kalkulačky.

Spoločnosť Intel predstavila pred 15. novembrom 1971 prvý univerzálny mikroprocesor. Ten bol súčasťou štvorčipového setu označovaného ako MCS-4. Táto miniatúrna kremíková doštička obsahovala všetky základné súčasti, ktoré možno u procesorov nájsť aj dnes.

Skladal sa z procesorovej jednotky CPU, čo bol práve pradedo mikroprocesorov Intel 4004, ďalej tu bol čip neprepisovateľnej pamäte ROM pre vlastné aplikačné programy, operačná pamäť RAM na spracovanie dát a v neposlednom rade čip na riadenie portu.

Kalkulačka s tlačiarňou

Impulz k vývoju prvého mikroprocesora vzišiel v roku 1969 od japonského výrobcu kalkulačiek Busicom. Cieľom bolo vytvoriť komplexnejší programovateľný obvod, v ktorom by boli integrované funkcie do tej doby separátne používaných čipov.

Úloha vyvinúť sadu dvanástich čipov potrebných pre nový model kalkulátora s tlačiarňou Busicom 141-PF bola zverená americkému výrobcovi polovodičových súčiastok Intel. Jeho zamestnanci Federico Faggin a Ted Hoff pôvodný návrh radikálne zjednodušili a výsledkom bola už spomínaná štvorica čipov MCS-4. Z nich práve 4004 bol navrhnutý tak, aby po preprogramovaní mohol slúžiť ako ovládací prvok aj v iných prístrojoch.

​Vlastníkom práv na mikroprocesor sa najskôr stal za 60-tisíc dolárov Busicom. Jeden zo spoluzakladateľov Intelu Robert Noyce si čoskoro uvedomil význam, aký by mohla táto miniatúrna súčiastka mať.

Ponúkol preto japonským odberateľom, že im bude čipy dodávať lacnejšie výmenou za spätné odkúpenie práv na technické riešenie mikroprocesora, za rovnakú sumu, za ktorú ju Intel predal. A tak si 15. novembra 1971 mohli prví záujemcovia za 200 dolárov kúpiť procesor Intel 4004.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 60% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.