Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2021, 00:01

Spolupracovali s NASA, porazili šachového majstra. Takto začínala firma IBM

  • IBM neodradili ťažké časy ani neúspechy. 
  • Prečítajte si ďalšiu časť nášho seriálu História firiem.
Spolupracovali s NASA, porazili šachového majstra. Takto začínala firma IBM
Zdroj: Reuters

V minulých častiach nášho seriálu História firiem sme sa pozreli na históriu značiek HTC, Samsung, Motorola, Nokia, Sony, AppleAtariOnePlusBlackBerry, a LG

Cesta americkej firmy nezačala v garáži a nezaložil ju ani študent, ktorý sa rozhodol skoncovať s vysokou školou. Na počiatku IBM stáli tri úspešné spoločnosti, ktoré, obrazne povedané, patrili k pionierom výpočtovej vedy a techniky. Na americkom trhu boli už od konca devätnásteho storočia.

Písal sa rok 1911 a firmy Computing Scale Company, Tabulating Machine Company a International Time Recording sa napokon zliali do celku menom Computing Tabulating Recording Company, teda v skratke CTR. O tri roky neskôr prišiel na post šéfa firmy muž menom Thomas J. Watson, ktorý bol pre CTR dôležitou osobnosťou ešte nasledujúce dve dekády.

Firma odvtedy stihla spolupracovať na vynesení astronautov do vesmíru či položiť základy umelej inteligencie a poraziť šachového majstra.

Široké pole pôsobnosti

Po fúzii troch spoločností malo CTR úctyhodných 1 300 zamestnancov. Jeho fokus spočíval v zariadeniach na účtovníctvo a počítacie stroje, záznamníky dochádzky pre firmy vo forme diernych štítkov, pomáhali sledovať štatistiky nákladnej dopravy. CTR ponúkala stroje, ktoré zaznamenávali dáta od predajov až po sčítanie obyvateľov. Orientovali sa predovšetkým na napĺňanie potrieb kancelárií a veľkých spoločností.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.