Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2017, 12:34

Google čelí hromadnej žalobe. Problém sa týka najmä užívateľov telefónov iPhone

"Za celý čas, čo som pracoval pre spotrebiteľov, som nevidel zneužívanie dôvery v takom obrovskom rozsahu," vyhlásil zástupca žalujúcej strany.

Google čelí hromadnej žalobe. Problém sa týka najmä užívateľov telefónov iPhone
Zdroj: Pixabay

Americká spoločnosť Google čelí v Británii prvej hromadnej žalobe. Je to kvôli neoprávnenému zhromažďovaniu informácií. Okrem toho Google u približne 5,4 milióna ľudí podľa sťažovateľov obišiel nastavenia ochrany osobných údajov na prístrojoch iPhone.

Žalujúca stranu vedie bývalý riaditeľ poradenskej spoločnosti pre spotrebiteľov Which? Richard Lloyd, informoval spravodajský server BBC. V prípade ide o to, ako Google užíva cookies, teda dáta uložené v počítači užívateľa.

Sťažnosť spočíva v tom, že Google v priebehu rokov 2011 a 2012 umiestnil na zariadení užívateľov s prehliadačom Safari cookies pre sledovanie reklám, ktoré sú v predvolenom nastavení blokované.

Problém sa pritom dotýka mnohých zariadení, v prípade Británie ide o užívateľov telefónov iPhone.  Lloyd odhaduje, že každý sťažovateľ by mohol dostať "pár stoviek libier". Google vraj Lloydovi oznámil, že ak chce proti firme podniknúť právne kroky, musí "prísť do Kalifornie".

"Je pre mňa sklamaním, že sa snažia schovávať za procedurálne a jurisdikčné záležitosti, namiesto toho, aby zodpovedali za svoje činy," povedal Lloyd. Zástupcovia Googlu BBC povedali, že takáto situácia nie je pre firmu ničím novým a že v minulosti sa Google v podobných prípadoch obhájil.

Vypočutie na britskom súde sa očakáva na jar budúceho roka. Hoci pre hromadnú žalobu takého rozsahu v Británii neexistuje precedens, v USA áno. V podobnej kauze v roku 2012 tam Google pristúpil na to, že zaplatí rekordných 22,5 milióna dolárov (v prepočte vyše 19 miliónov eur). Mimosúdne sa vysporiadal s menším počtom britských spotrebiteľov.

Ticketportal.sk