Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2017, 14:12

Slovensko môže byť lídrom v budovaní rýchleho internetu

Na rozdiel od doterajších generácií sietí, ktoré projektovali a budovali jednotliví operátori, pre implementáciu 5G sietí je kľúčový dialóg so zákazníkmi a spoločná zodpovednosť ešte pred samotným dizajnovaním siete.

Slovensko môže byť lídrom v budovaní rýchleho internetu
Zdroj: Reuters

Slovensko má reálnu šancu stať sa jedným z lídrov v budovaní vysokorýchlostných sietí piatej generácie (5G) v Európe. Zhodli sa na tom podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini so zástupcami štátnej a zákazníckej sféry na strategickom stretnutí, ktoré vo štvrtok vo svojom dátovom centre TechPark v Bratislave usporiadala spoločnosť Orange Slovensko.

Telekomunikačný operátor demonštroval svoju pripravenosť na aktívnu spoluprácu s operátormi, zákazníkmi, lokálnymi samosprávami a štátom, ako nevyhnutného predpokladu na urýchlenie budovania komplexnej infraštruktúry.

Ako povedal generálny riaditeľ spoločnosti Orange Slovensko Pavol Lančarič, 5G siete predstavujú obrovskú technologickú zmenu s dosahom na mnohé aspekty života spoločnosti i jednotlivca. Hlavné atribúty 5G siete - impozantná rýchlosť, vysoká spoľahlivosť a ultranízka latencia - znamenajú nové možnosti pre priemyselnú automatizáciu procesov, autonómne autá, uplatnenie v tzv. medicíne na diaľku či nové zážitky z virtuálnej reality a šírenia používateľmi generovaného obsahu.

"Rozvoj sietí piatej generácie je šancou pre Slovensko, pre občanov i firmy u nás a ako jeden z predpokladov rozvoja musí byť súčasťou našej stratégie na upevnenie konkurencieschopnosti celej krajiny," zdôraznil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu.

Na rozdiel od doterajších generácií sietí, ktoré projektovali a budovali jednotliví operátori, pre implementáciu 5G sietí je kľúčový dialóg so zákazníkmi a spoločná zodpovednosť ešte pred samotným dizajnovaním siete. 5G reaguje na špecifické potreby zákazníkov spôsobom, ktoré predchádzajúce generácie mobilných sietí nepoznali. Preto si vyžaduje masívnu dostupnosť optických prístupových sietí, bez ktorých plnohodnotné 5G nemôže fungovať.

V tejto súvislosti vyzval Pellegrini primátorov miest a starostov obcí, aby boli ústretoví pri vydávaní povolení na budovanie potrebných sietí. "Chcem vyzvať každého zástupcu samosprávy a tých, ktorí vydávajú stavebné povolenia, aby si nerobili z implementácie sietí najmodernejšej generácie, to znamená zakopávaniu optiky, svoju politickú kampaň v rozhodujúcich komunálnych voľbách, pretože ak bránia týmto investíciám, tak bránia úspešnej budúcnosti Slovenskej republiky," zdôraznil Pellegrini.

Ďalším dôležitým predpokladom efektívneho rozvoja 5G sietí je dostupnosť relevantného frekvenčného spektra. Pre optimálne fungovanie 5G bude potrebný mix frekvenčného spektra pod 1 GHz, 1 – 6 GHz a nad 6 GHz. Za optimálne minimum sa považuje 100 MHz kontinuálneho spektra v pásme 3400 – 3800 MHz a 200 MHz v časti mm vĺn.

"Orange podporuje vzájomnú koordináciu operátorov, aby nedochádzalo k znehodnoteniu dostupného frekvenčného spektra vytváraním ochranných pásiem jednotlivých operátorov,“ povedal Lančarič.

Podľa jeho slov spoločnosť má ambíciu uviesť 5G ako jeden z prvých operátorov v Európe medzi rokmi 2020 a 2022. Orange uzavrel strategické partnerstvá o spolupráci pri vývoji 5G s dodávateľmi, ako sú NOKIA či Ericsson.

Ticketportal.sk