Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2017, 12:53

Východná Európa hlási kybernetické útoky. Cieľom bolo aj medzinárodné letisko

Hackeri sa zamerali prevažne na dopravu na Ukrajine a na ruské médiá.

Východná Európa hlási kybernetické útoky. Cieľom bolo aj medzinárodné letisko
Zdroj: Reuters

Nový druh škodlivého softvéru paralyzoval počítače na ukrajinskom letisku, v kyjevskom metre a v niektorých ruských nezávislých médiách. Informovala o tom v stredu agentúra AP.

Kybernetické útoky boli zamerané na medzinárodné letisko v juhoukrajinskej Odese, metro ukrajinského hlavného mesta a ruskú tlačovú agentúru Interfax a server Fontanka.

Podobnosť s júnovým útokom

Kybernetický útok sa zjavne podobá na masívny útok z júna, ktorý vo viacerých krajinách zablokoval počítače nemocníc, vládnych úradov a veľkých nadnárodných firiem. Škodlivý softvér, ktorý vtedy požadoval za opätovné sprístupnenie počítačov výkupné, napadol medzi prvými práve Ukrajinu.

Moskovská firma Group-IP, ktorá sa venuje počítačovej bezpečnosti, v stredu uviedla, že softvér nazvaný Bad Rabbit chcel tiež preniknúť do počítačov veľkých ruských bánk, ale neuspel. Žiadna z bánk nehlásila takéto útoky.

Cielili na stovky firiem

Taktiež v Moskve sídliaca spoločnosť Kaspersky Lab, ktorá sa venuje kybernetickej bezpečnosti, sa vyjadrila, že má informácie o viac ako 200 firmách v Rusku, na Ukrajine, v Turecku a v Nemecku, na ktoré boli kybernetické útoky zacielené.

Letisko v Odese vo vyhlásení konštatovalo, že postihnuté boli jeho informačné systémy, aj keď letová prevádzka sa nezastavila. V kyjevskom metre neboli možné platby kartou a platby cez internet.

Prevádzka v jedinej ruskej súkromne vlastnenej tlačovej agentúre Interfax bola paralyzovaná od utorka, pripomína agentúra AP.