Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2017, 13:00

Rusko využilo na zasahovanie do americkej politiky aj Pokémon Go

Rusko sa snažilo ovplyvniť americkú politiku aj pomocou populárnej aplikácie Pokémon Go.

Rusko využilo na zasahovanie do americkej politiky aj Pokémon Go
Zdroj: Flickr

Svojim užívateľom prostredníctvom inteligentného telefónu umožňuje odchytávať virtuálne postavy. Moskva sa pomocou hry pokúšala šíriť rasovú neznášanlivosť, tvrdí americká televízna stanica CNN.

Hovorca ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová k tomu dnes uviedla, že CNN pri svojej neschopnosti nájsť pravých vinníkov rasovej neznášanlivosti v USA obvinila ako vždy Rusko.

Rusko si objednáva inzeráty na Facebooku

V rámci vyšetrovania údajného zasahovania Ruska do minuloročných prezidentských volieb v Spojených štátoch preverujú využívanie svojej platformy spoločnosti Facebook, Twitter aj softvérový obor Microsoft.

Facebook nedávno americkému Kongresu poskytol súbor približne 3000 inzerátov, ktoré si Rusko objednalo na jeho sociálnej sieti. Rusko podľa CNN vytvorilo rozsiahlu sieť okolo virtuálnej kampane s názvom "Nestrieľajte nás" (Do not Shoot Us), ktorá sa zdala byť súčasťou amerického hnutia "Na černošských životoch záleží" (Black Lives Matter).

Správy o rasovej neznášanlivosti vraj takzvaní trollovia, teda provokatéri najatí Moskvou, šírili naprieč rôznymi platformami vrátane Facebooku, Twitteru alebo YouTube. Ruská kampaň podľa CNN opakovane upozorňovala na policajnú brutalitu predovšetkým v súvislosti so smrťou mladého černocha Michaela Browna, ktorého v roku 2014 zastrelili pri násilných demonštráciách v blízkosti St. Louis.

Ruskí trolllovia majú provokovať

Trollovia sa pravdepodobne snažili vyvolať protesty medzi Afroameričanmi a zároveň prezentovať ich aktivizmus ako rastúcu hrozbu v americkej spoločnosti. Na Facebooku, Twitteri a YouTube zverejnili viac ako 200 videoreportáží o údajnej policajnej brutalite.

Autori kampane potom nabádali používateľa aplikácie Pokémon Go, aby virtuálne postavy odchytávali na miestach, kde k policajným zásahom údajne došlo. Postavili, ktoré chytili, potom pomenovali  podľa obetí incidentov.

"Afroameričania podľa CNN zrejme definujú svoju občiansku pozíciu na základe hry Pokémon Go.  Takto neschopne odôvodnila televízia príčiny vzniku rasových problémov v súčasných Spojených štátoch. Znovu za to môžu Rusi ... a nimi ovládanie pokémoni," komentovala na Facebooku správu CNN hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová.