Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2017, 12:24

Smartfón drahší ako iPhone X má určovať trendy budúceho roka

Huawei chystá asi najvybavenejší smartfón.

Smartfón drahší ako iPhone X má určovať trendy budúceho roka
Zdroj: YouTube

Veľký dôraz kladie na umelú inteligenciu. Umelá inteligencia má byť najdôležitejšia inovácia nasledujúcich rokov. Po Apple, ktorý vybavil svoj nový procesor A11 Bionic pre iPhony 8 a X "strojovým učením", sa onedlho dočkáme ďalšieho smartfónu s umelou inteligenciou, píše iDnes.

Bude ním špičkový Huawei Mate 10 Pro. Jeho procesor Kirin 970 už výrobca verejne ukázal a pravdepodobne zámerne o pár dní skôr, než bola premiéra iPhonov.

Samotný Mate 10 Pre predstavia 16. októbra v Mníchove. Podoba a aj výbava očakávanej novinky už však nie je tajomstvom. Odhalil ich Evan Blass. Ako velí duch doby, aj vrcholný Huawei bude mať displej prakticky cez celé čelo. Hore aj dole je ale prúžok, na druhej strane, postranné rámčeky sú minimálne. Aspoň na oficiálnych obrazcoch.

Vzhľadom na stále nedotiahnutú technológiu do displeja integrovaného senzora odtlačkov prstov bude mať nový Huawei čítačku na chrbte. To je na prvý pohľad paradoxné, pretože posledné modely čínskeho výrobcu majú čítačku pod displejom. Lenže tam by sa u Mate 10 Pro jednoducho nezmestila.

Veľký 5,99-palcový displej bude mať ako väčšina súčasných špičkových konkurentov so systémom Android pomer strán 18: 9. Cez značné rozmery displeja by ale nemal byť smartfón „prerastený“, o čo sa postarajú práve minimálne rámčeky. Rozlíšenie displeja bude 2 880 x 1 440 obrazových bodov. Displej by mal byť typu IPS, lenže konkurenti čím ďalej, tým viac vsádzajú na technológii OLED.

Nechýba dvojitý fotoaparát

Ten je opäť vyladený slávnou LEICA. Svetelnosť jedného z fotoaparátov je f / 1.6. Blesk je dvojitý a nechýba laserové zaostrovanie. Na bližšie detaily ohľadom schopností nového fotoaparátu si však musíme počkať do predstavenia nového „supersmartfónu“.

Predný fotoaparát podľa obrázkov nie je dvojitý ako u jednoduchšieho Mate 10 Lite. Špičkový procesor doplní štandardne 6 GB operačnej pamäte. Existovať však má aj verzia s 8 GB. Doterajšie informácie hovoria o základnej verzii s 64 GB užívateľskej pamäte, ale v predaji budú aj varianty s dvojnásobnou a dokonca aj štvornásobnú porciou pamäte.

Vo všetkých prípadoch bude možné ďalšie dáta uložiť na pamäťovú kartu. Použitý bude najnovší Android 8 s vlastnou nadstavbou EMUI. Mate 10 Pro má byť len 7,5 milimetrov tenký, napriek tomu sa do neho zmestí batéria s kapacitou 4 000 mAh.

Tá by mala stačiť aj pre takto výkonný smartphone. Aj keď obrí displej a proklamovaná umelá inteligencia, ktorá má byť schopná rozpoznať vyše 2 000 obrázkov za minútu, budú veľkým žrútom energie. Pripomenúť musíme aj ďalšiu vlastnosť novinky. Mate 10 Pro má mať zvýšenú odolnosť so stupňom krytia IP68.

Chrbát telefónu je zo skla, aj keď na obrázku vyzerá ako keby bol kovový. Chýbať by tak nemala podpora bezdrôtového nabíjania. Najlepší Huawei všetkých čias bude len tak- tak stíhať predvianočný trh.

Do predaja sa dostane až v decembri a to asi len na niektorých trhoch. Tým sa dostávame k cene. Tá sa má pohybovať okolo 1 110 dolárov (936,49 eur). Vylúčené nie sú okrem DPH rôzne príplatky, napríklad za povinnú dvojročnú záruku. Konečná predajná cena v Česku aj na Slovensku môže byť ešte vyššia.

Ticketportal.sk