Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2017, 15:49

Technológia, ktorá zmenila upratovanie. Robotické vysávače nám slúžia už 15 rokov

Vysávanie sa sto rokov technologicky nezmenilo. Revolúciu priniesli až robotické vysávače, ktoré uviedli na trh v septembri 2002.

Technológia, ktorá zmenila upratovanie. Robotické vysávače nám slúžia už 15 rokov
Zdroj: iRobot

Revolučnú novinku priniesla spoločnosť iRobot, ktorá presne pred 15 rokmi predstavila svoj prvý robotický vysávač Roomba. Odvtedy sa predali milióny kusov. Zo začiatku panovala k tejto technológii nedôvera, ktorá sa ale spája s veľkým záujmom. Dnes hovoríme o segmente, ktorý stále zaznamenáva prudký nárast predaja aj inovácií. Ponúka pripojenie na internet, cez mobilné aplikácie a je súčasťou smart domov budúcnosti. 

“Príchod robotického vysávača Roomba na trh pomohol vytvoriť životaschopný trh pre spotrebiteľskú robotiku a tiež dostal značku iRobot do domácností po celom svete,” povedal CEO a zakladateľ spoločnosti iRobot Colin Angle. “Po pätnástich rokoch sme nadšení, že môžeme osláviť tento míľnik a zároveň si uvedomujeme, že je pred nami ešte dlhá cesta. Počas ďalších 15-tich rokov budú robotické vysávače ústrednou súčasťou smart domácností a budú pomáhať ľuďom dosiahnuť viac v ich každodennom živote.”

Firma má vo svete vyše tisícku patentov a už dnes prináša do domácností budúcnosť. Technológia robotického vysávania sľubuje aj výrazné šetrenie času, približne 110 hodín života, ktoré by inak ľudia museli venovať upratovaniu.

Zdroj: iRobot

Za spoločnosťou stoja dvaja americkí inžinieri a špecialisti na robotiku Colin Angle a Helen Greiner, ktorí  v roku 1990 pôsobili na Massachusetts Institute of Technology.  V roku 2014 ich firma dosiahla obrat viac než 557 miliónov dolárov, zamestnáva viac ako 500 najlepších odborníkov, inžinierov, technikov a programátorov z robotického priemyslu na celom svete. Pod burzovým symbolom IRBT má spoločnosť kótované akcie na burze NASDAQ.