09.09.2017, 00:01

Microsoft nevyriešil problém, Edge a IE môžu zmiznúť do dvoch rokov. Vládu preberá Chrome

Podiel prehliadačov Edge a Internet Explorer stále klesá. Ak sa tak bude diať aj naďalej rovnakou rýchlosťou, zmizne z trhu už pred rokom 2019.

Microsoft nevyriešil problém, Edge a IE môžu zmiznúť do dvoch rokov. Vládu preberá Chrome
Zdroj: Pixabay

Katastrofická povesť Internet Explorer viedla pred časom Microsoft k vytvoreniu nového prehliadača Edge, ktorý firma úzko prepojila s novým operačným systémom Windows 10. Ani to však nijako nepomohlo navýšenie trhového podielu a zvráteniu nepriaznivého trendu, uvádza iDnes.cz.

Prepad sa síce tento rok na päť mesiacov spomalil, ale v auguste už sa znova strata zvýšila takmer na jedno percento (0,9 percent). Podľa interpretácie výsledkov štatistík Net Applications redaktormi z časopisu Computerworld sa tak znovu roztočila pre Microsoft nepriaznivá špirála, v ktorej najmä vlani predovšetkým prehliadač IE strácal drasticky najviac.

Zlom nastal v marci 2016, kedy sa prehliadač Chrome dostal pred Internet Explorer. Pozíciu si vymenili zhruba na úrovni 40 percent trhového podielu. Celkový podiel prehliadačov IE a Edge je teraz spolu 22,2 percenta.

Vládu prevzal Chrome

Vlády sa ujal Chrome, ktorý má dnes už obrovský náskok. Jeho podiel je aktuálne už 60 percent. Prehliadače Microsoftu ťahá ku dnu logicky klesajúci Internet Explorer (na štatistiky NetMarketShare sa môžete pozrieť tu) aj fakt, že podiel prehliadača Edge stagnuje.

Podľa Computerworldu dokonca platí, že čím viac ľudí si inštaluje Windows 10, tým klesá aj ich ochota používať Edge v tomto systéme ako primárny prehliadač. V roku 2015, pri štarte Windows 10, bol Edge ako primárny browser užívateľov Windows 10 v 39 percentách, od tej doby len klesá.

Autori webu dodávajú, že ak by súčasná rýchlosť poklesu podielu prehliadačov od Microsoftu vydržala, teoreticky by sa z trhu vytratili už pred rokom 2019. To je síce neveľmi pravdepodobné, už len preto, že Edge hoci zanedbateľne, ale napriek tomu rastie a tiež preto, že Microsoft vie na pílu zatlačiť naozaj silno, ale je otázka, koľko bude záchrana firmu stáť.

Zdroj: YouTube

​Na obzore je totiž stále razantnejší prechod používateľov z desktopov na mobilné zariadenia, kde OS od Microsoftu prakticky neexistuje (mobilný Windows zatiaľ skrachovali) a Edge a IE majú doslova nulové zastúpenie.

Pomôcť by Microsoftu mohlo pripravované uvedenie Windows 10 na mobilné zariadenia s procesormi ARM. To sa však zatiaľ nezdá byť príliš blízko, pretože na práve ukončenom veľtrhu IFA 2017 v Berlíne bol systém zástupcami firmy spomenutý len veľmi okrajovo.

Zaujímavú zmenu by mohol priniesť aj Windows 10 S, kde idú spustiť len aplikácie z Windows Store. Tento prístup trochu pripomína inú nedávnu katastrofu Microsoftu, ktorou bol operačný systém Windows RT.

Ten tiež ponúkal iba tie aplikácie, ktoré nájdete vo firemnom obchode. Nebolo a nie je ich tam veľa a ich kvalita sa často desktopovým alebo mobilným verziám pre Android alebo IOS ani zďaleka nevyrovná.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.