Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2021, 00:01

Izraelčania chcú neviditeľnú armádu. Nová technológia nechá vojakov „zmiznúť"

Ako Frodo a Sam skrytí pod elfským plášťom pred bránami Mordoru. Spoločnosť Polaris Solutions vyrobila multifunkčné plachtu, pod ktorou sa stanú izraelskí vojaci pred ľudským zrakom aj termokamery „neviditeľnými".

Izraelčania chcú neviditeľnú armádu. Nová technológia nechá vojakov „zmiznúť"
Zdroj: HyperStealth Biotechnology Corporation

Každé teleso s teplotou nad hodnotou nula vyžaruje elektromagnetické žiarenie. Čím je teleso teplejšie, tým viac elektromagnetického žiarenia vydáva. Veľká časť tejto energie je uvoľňovaná v podobe infračerveného žiarenia, vysvetľuje portál iDnes.cz.

Každý objekt má odlišnú teplotu a technológie zachytávajúce infračervené žiarenie dokážu tieto rozdiely odhaliť a nepriateľovi prezradiť polohu ukrývajúceho sa vojaka. Infračervené žiarenie prechádza oblečením, hmlou, dymom, nízkou vegetáciou či ďalším maskovaním a zle sa potláča.

Termovízna technológia funguje tak, že vizualizuje obraz s rôznymi farbami podľa úrovní tepla daného objektu. Vojak bude vyzerať ako objekt v tvare človeka s úrovňou detailov závislej od ostrosti senzora. Ak napríklad beží motor tanku, ten bude na obraze zvýraznený ako horúce" miesto.

Termokamery však majú jednu nevýhodu. Akonáhle prestane objekt vydávať teplo, stáva sa pre nich neviditeľným. Na také slabé miesto cieli s novou multifunkčnou plachtou spoločnosť Polaris Solutions orientovaná na vývoj technológií pre prežitie. Web Jerusalem Post uviedol, že na fólii eliminujúcej ľudské teplo spolupracuje s izraelským ministerstvom obrany.

Vojaci v podstate zmiznú

Nápad sa zrodil v roku 2006 v čase druhej libanonskej vojny. Asaf Picciotto, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Polaris Solutions, bol v tej dobe súčasťou Izraelských obranných síl Israel Defense Forces. Na bojovom poli Picciotto vyhodnotil obranu izraelskej armády proti termovízii a zariadeniam na nočné videnie ako nedostatočnú.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.