Dom pre brata v Prešove: Tyká si s terénom, od ulice ho však nedelí žiaden plot
Keď máte na pozemku svah, veci sa obyčajne komplikujú.
Keď máte na pozemku svah, veci sa obyčajne komplikujú.
Slovenský architekt Dušan Samuel Jurkovič zanechal po sebe významné diela nielen na našom území, ale aj v Českej republike či v Poľsku. Jeho stavby dodnes lákajú laickú verejnosť i odborníkov, stačí sa pozrieť na Mohylu M. R. Štefánika, či rozprávkový Libušín neďaleko hraníc alebo luhačovické kúpele, ktoré sú kapitolou samy osebe.
Súťaž na rekonštrukciu vyhral ateliér z Florencie.
Po stroji času túžime všetci – a podľa fyzikov ho nikdy nezískame. Výlety do dávnych dôb musíme podnikať inak. Napríklad pozornými prechádzkami po mestách, ktoré v sebe skrývajú celé stáročia. A éry. Tie slovenské aj tú, na ktorú dodnes spomíname s nostalgiou: 1. ČSR. Kde všade zostáva dodnes prítomná?
Ako sa vyvíjajú trendy? Aké domy si aktuálne stavajú Slováci? Zmenšujú sa alebo zväčšujú?
So stavbou sa začalo v novembri 2018, dokončená bola o rok.
Víťaz architektonickej súťaže, ateliér totalstudio, premení nevábny priestor za kultovou stavbou bratislavského Starého Mesta na park s námestím.
Celá jeho rodina skončila v koncentračnom tábore, on jediný za záhadných okolností ušiel. Hoci spoluvytvoril obdivovanú medzivojnovú architektonickú tvár Brna, dlho bol presvedčený, že naňho moravská metropola zabudla. Napriek tomu, že diela tohto rodáka z Malaciek zdobia slovenské, české aj zahraničné mestá, on sám po sebe zanechal iba jeden jediný portrét.
Existovala idea spojiť hlavnú železničnú stanicu s nábrežím Dunaja vybudovaním novej avenue. Čiže od stanice dole popri dnešnom ministerstve financií, Námestí slobody cez parky Medickej záhrady, Ondrejského cintorína až do lokality, kde je nová budova SND.
Patrí do desiatky najlepších slovenských povojnových architektonických diel.
Čo majú spoločné Vila Kalinčiak v Dolnom Smokovci, západnejšie ležiaci Hotel Lomnica či severnejšia Téryho chata? Všetky tri a množstvo ďalších navrhol rodák zo Spišskej Soboty, Gedeon Majunke. Dohromady ich bolo asi 60.
Pozrite si výber moderných i vidieckych drevostavieb.
Vojenský cintorín v Majeri, mestskej časti Banskej Bystrice, bol v päťdesiatych rokoch opustený a preťatý cestami, v deväťdesiatych na ňom dokonca postavili autosalón.
Môže sa stať, že už sa nám nebude v Bratislave dobre žiť. Lebo Bratislava nie je veľkomesto, to si treba povedať na rovinu.
Jej kritici sa predbiehali v hanlivých a posmešných označeniach, ktorými ju častovali, a neupokojovalo ich ani to, že má ísť iba o dočasnú stavbu. Čo by asi hovorili, keby vedeli, že tá podľa nich odporná Eiffelova veža sa nad Parížom bude týčiť aj o 130 rokov?
Často obdivujeme historické zákutia miest, krásne uličky, ale kvalitná architektúra vznikla aj v 20. storočí, no na tú mnohokrát nadávame.