Členov Bielej légie chceli komunisti exemplárne potrestať, doživotie sa prokurátorovi málilo
Pred 70 rokmi popravili komunisti členov Bielej légie Alberta Púčika, Antona Tunegu a Eduarda Tesára.
Pred 70 rokmi popravili komunisti členov Bielej légie Alberta Púčika, Antona Tunegu a Eduarda Tesára.
Hoci zastával zdanlivo druhoradý post námestníka ministra, bol fakticky najmocnejším mužom v armáde a po komunistickom prevrate v nej nezákonnými perzekúciami zničil životy stoviek ľudí. Pred 70 rokmi sa však zrazu z donedávna všemocného generála Bedřicha Reicina stal tiež iba bezmocný väzeň.
Význam strategickej polohy dnešného Mozambiku si portugalskí kolonizátori veľmi dobre uvedomovali už na prelome 15. a 16. storočia, teda v čase raného novoveku, ktorý sprevádzali dobyvateľské výpravy do Ameriky a východnej Ázie.
Vyrastali sme na nich. Naši rodičia a starí rodičia na ne dokonca stáli rady pred vtedajším Tuzexom. Dnes si už len ťažko spomíname, na čo vlastne slúžili.
Po stroji času túžime všetci – a podľa fyzikov ho nikdy nezískame. Výlety do dávnych dôb musíme podnikať inak. Napríklad pozornými prechádzkami po mestách, ktoré v sebe skrývajú celé stáročia. A éry. Tie slovenské aj tú, na ktorú dodnes spomíname s nostalgiou: 1. ČSR. Kde všade zostáva dodnes prítomná?
V roku 2009 začal napríklad pracovať na mimoriadnej zákazke pre speváka Michaela Jacksona, ktorý sa práve chystal na turné This is it. „Michael ich nosil na skúške dva dni predtým, ako zomrel.
Pardubický podnik skladisko staval v rokoch 1968 až 1970, vo výberovom konaní porazil konkurenciu z Francúzska, Nemecka alebo Grécka.
Najskôr veľké plány s modernizáciou výroby, potom prechod k nákladným elektromobilom a teraz definitívny koniec. Dôvod? Prísna emisná legislatíva a z nej vyplývajúca neschopnosť cenovej konkurencie.
Od narodenia Milana Rastislava Štefánika, jednej z najvýraznejších osobností slovenských dejín, uplynulo 140 rokov. „Jeho kariéra je výnimočná a očarujúca ako celý jeho život,“ hovorí historik.
Ste na dovolenke, bavte sa!
Premnoženie nebezpečného škodcu z ríše hmyzu, ktorý ničí úrodu zemiakov, využil pred 70 rokmi komunistický režim na rozpútanie propagandistickej kampane, ktorá naberala až bizarné podoby.
Snahu obnoviť po druhej svetovej vojne Československo v jeho predmníchovských hraniciach pred 75 rokmi definitívne pochoval podpis zmluvy, ktorou sa územie Podkarpatskej Rusi stalo súčasťou Sovietskeho zväzu.
Patril k nemnohým Slovákom, ktorí hrali prvú ligu na poli svetovej diplomacie. Napriek tomu zostával dlho tak trochu zabudnutý. Stál pri zrode Spojených národov aj samotného Československa. Práve jeho vznik posvätil aj podpisom pod Trianonskou mierovou zmluvou, ktorej sté výročie si práve pripomíname.
Pred sto rokmi prijal československý parlament zákon o národnej banke.
Pod pláštikom tmy došlo pred 70 rokmi v Československu k udalosti, označovanej dodnes ako barbarská noc. Režim ju vtedy sám pre seba nazval suchším termínom – Akcia K. K ako kláštory. Cieľom bola totiž ich likvidácia.
Od vymenovania prvej československej povojnovej vlády a vyhlásenia jej programu uplynulo 75 rokov.