Vo veku 77 rokov zomrel spisovateľ Juraj Šebo
Juraj Šebo bol známy najmä tým, že autenticky, no pútavo zachytával udalosti, miesta, atmosféru aj každodenný život naprieč dekádami uplynulého storočia.
Juraj Šebo bol známy najmä tým, že autenticky, no pútavo zachytával udalosti, miesta, atmosféru aj každodenný život naprieč dekádami uplynulého storočia.
Rankovov román vyzdvihli ako "vynikajúci príspevok ku skúmaniu pamäte a svedomia nielen obyvateľov bývalého východného bloku, ale celej Európy".
Jeho román Červené víno patrí k najobľúbenejším dielam slovenskej literatúry. Inšpiráciou mu boli pohnuté osudy rodičov, no ani životu Františka Hečka sa nevyhýbali drámy. Vyhadzovali ho z podnájmov, trápili ho choroby detí aj konflikty s literárnymi spolupútnikmi. Náplasť na existenciálne problémy našiel v komunistickej ideológii.
Ženský zákon či Statky-zmätky dodnes patria k stálym predstaveniam slovenskej divadelnej scény. Muž, ktorý ich v hlbokých pochybnostiach tvoril, o dedine nielen geniálne písal, ale aj bolestne sníval. V jeho nomádskom živote a zložitom manželstve sa mu javila ako prístav pokoja. Našťastie, ako všetko, aj vlastné sny dokázal Jozef Gregor Tajovský brať s nadhľadom a humorom.
Spisovateľ priznal, že si väčšinu vecí vymyslel.
Vilikovský patril k silnej generácii spisovateľov, ktorej nástup v 60. rokoch 20. storočia zásadným spôsobom zmenil tvár slovenskej prózy.
Pavel Vilikovský sa považuje za nášho najlepšieho súčasného prozaika vôbec.
O vojnovej skúsenosti nepísal sprostredkovane, ale z bezprostrednej blízkosti. Vojnový front, zajatie, vylúčenie z komunistickej strany, zákaz publikovania. Ukrivdenú dušu liečil literatúrou a pre mnohých sa stal symbolom jej národnej vetvy.
Pri jeho mene väčšine z nás naskočí tragický román Námestie svätej Alžbety. Rudolf Jašík, ktorý sa narodil pred sto rokmi, má však toho na konte oveľa viac: vrátane nedokončenej trilógie Mŕtvi nespievajú, ktorá obstojí aj v svetovom kontexte. A hoci zomrel krátko po štyridsiatke, mal v podstate šťastie, že sa tak nestalo oveľa skôr.
Zažil koncentrák i SNP. O tom prvom celý život mlčal, o tom druhom napísal jeden z kľúčových slovenských románov. Bol však tiež oporou normalizácie a po prevrate podporoval Vladimíra Mečiara. Zložitý človek v zložitej dobe: Vladimír Mináč. Narodil sa pred 97 rokmi.
Keď STANISLAV ŠTEPKA (75) pred 56 rokmi založil v Radošine ochotnícke divadlo, zrejme sa mu ani nesnívalo, že prežije až dodnes. Pritom on sám sa v tomto mesiaci dožíva úctyhodného veku.
Vychádza z reálnych prípadov, mnohé dokonca sám zažil, keď bol v aktívnej službe.
Jeho kniha Trhlina sa stala takým fenoménom, že ešte aj dva roky po vyjdení k nej robí autogramiády.
Velikán svetovej literatúry Alberto Moravia, ktorý sa narodil pred 110 rokmi, bol až trinásťkrát nominovaný na Nobelovu cenu za literatúru. Jej laureátom sa však nikdy nestal.
Umberto Eco bol známy nielen ako spisovateľ, ale aj ako filozof a jazykovedec.