Eticky kontroverzný výskum. Čínski vedci implantovali opiciam gén ľudského mozgu
Čínski vedci upravili embryá jedenástich pokusných opíc, ktorým implantovali gén považovaný za dôležitý pre vývoj ľudského mozgu.
Čínski vedci upravili embryá jedenástich pokusných opíc, ktorým implantovali gén považovaný za dôležitý pre vývoj ľudského mozgu.
Beh udržuje zdravý mozog, obnovuje mozgové prepojenia, navodzuje pocit šťastia a produkuje viaceré vysko účinné chemické sekréty.
Pozrite sa na jednoduché spôsoby, ktorými sa dá odvrátiť demencia, zabrániť kognitívnemu poklesu a zlepšiť inteligencia. A to len za jeden deň.
Aj vám sa stáva, že zabudnete, kde ste položili nejakú vec a ani za svet ju neviete nájsť, prípadne hľadáte aj okuliare, ktoré máte na nose? Alebo zabúdate na to, čo ste chceli kúpiť, urobiť? Učíte sa cudzí jazyk, a nové slovíčka vám ani za nič nechcú vliezť do hlavy? Podporte svoju pamäť prírodnými prostriedkami a budete sa cítiť skvele.
Analýza metabolického veku mozgu môže vysvetliť rozdiely v kognitívnej miere poklesu.
Ľudský mozog nevníma slová len ako zvuky. Aj preto je ťažké odhaliť, čo sa v ňom deje. Vedci z Columbia University dokázali pomocou implantátu a strojového učenia zrekonštruovať reč priamo zo signálov nameraných v mozgu. Cesta k "čítaniu myšlienok" však bude ešte dlhá.
Nový výskum zistil, že mozoček, veľká časť ľudského mozgu, o ktorej sa vedci domnievali, že je primárne zapojená do kontroly pohybu, môže zohrávať kľúčovú úlohu pri hľadaní odmeny. Zistenia môžu v budúcnosti pomôcť pri terapiách na liečbu závislosti.
V mozgu žijú mikróby pochádzajúce z čriev. Sú neškodné, alebo nám dokonca prospievajú?
Vedci zistili, že mozog funguje ako počítač, nedôležité informácie si pamäť jednoducho vyčistí. Táto selektívna amnézia poskytuje aj úľavu od traumatizujúcich zážitkov.
Elektronické implantáty by mohli podľa neurovedcov už v budúcom desaťročí pomáhať vylepšovať pamäť, najmä pacientom s niektorým z degeneratívnych ochorení mozgu. Veľký dôraz sa bude klásť na zabezpečenie, pretože hacker by mohol napáchať veľa škody.
Mnohokrát bolo preukázané, že odtučňovacie diéty len zriedka dlhodobo zaberajú a že ich vedľajšie účinky sú na zamyslenie. Človek sám nerozhoduje o tom, koľko bude vážiť, diéty sú odsúdené na neúspech a k zlepšeniu zdravotného stavu je potrebné denne vyvíjať fyzickú aktivitu, píše francúzsky denník Le Figaro.
Nikto nepochybuje o tom, že muži a ženy majú iné svalstvo, inú výšku, váhu, telesné krivky aj pohlavné orgány. Prečo by teda mali mať ženy a muži rovnaký obsah lebky? Pozývame vás na tenký ľad „politicky nekorektnej“ vedy.
Emócie sú dôležitejšie ako fakty. Opakovanie vytvára dojem pravdivosti. A keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Náš mozog pri práci s informáciami používa rad skratiek, čo často vedie k až smiešne zlým rozhodnutiam. Politický marketing vie tieto "mozgové skratky" využiť. Pozrite sa na tie najznámejšie.
"Chudoba v detstve môže mať vplyv na zdravie mozgu v starobe. Vyplýva to zo štúdie vedcov z českého Národného ústavu duševného zdravia (NUDZ), ktorá vyšla v odbornom časopise Neurology vydávanom Americkou akadémiou neurológie," povedal hovorca NUDZ Jan Červenka. Ústav sídli v Klecanoch pri Prahe.
Ľudské črevo je lemované viac ako 100 miliónmi nervových buniek a komunikuje s mozgom, uvoľňujúc hormóny do krvného riečišťa, ktoré nám v priebehu približne 10 minút hovoria, aké je hladné, alebo že by sme nemali jesť celú pizzu.
Čokoláda obsahuje vysoký podiel antioxidantov, magnézia, vitamínu B, ktorý priaznivo pôsobí na kožu a nervy, kalcium pre pevné kosti a železo pre lepšiu krvotvorbu. Pri príležitosti Medzinárodného dňa čokolády (13.9.) na to upozornila Alžbeta Béderová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava.