Ilustračná snímka. FOTO: X
StoryEditor

Internetom sa šíri množstvo malvéru. Infikuje webové stránky, ale aj mobilné aplikácie

21.03.2024, 16:39
Autor:
TASRTASR

Spoločnosť Check Point zverejnila globálny index hrozieb, ktorý upozorňuje na výskyt a šírenie digitálnych hrozieb. Podľa indexu bol vo februári najrozšírenejším škodlivým softvérom na svete FakeUpdates. Taktiež prebieha masívne šírenie malvéru, ktorý infikuje webové stránky.

Najrozšírenejším škodlivým softvérom na svete bol vo februári FakeUpdates, ktorý pod zámienkou aktualizácie navádza na stiahnutie malvéru. Taktiež prebieha masívne šírenie malvéru, ktorý infikuje webové stránky. Vyplýva to z globálneho indexu hrozieb spoločnosti Check Point, o ktorom informovala vo štvrtok.

Upozornila, že ak budú kyberzločinci používať webstránky na skryté šírenie malvéru, môže to ovplyvniť generovanie príjmov a aj dobré meno organizácií. "Webové stránky zohrávajú významnú úlohu pri komunikácii a biznise, a preto je nevyhnutné zaviesť preventívne opatrenia a dôsledne presadzovať nulovú toleranciu," dodal Tomáš Valenta zo spoločnosti Check Point Software Technologies.

Gangy zverejňujúce údaje

Index hrozieb mapuje aj približne 200 tzv. stránok hanby, ktoré prevádzkujú ransomvérové gangy. Kyberzločinci ich používajú na zvýšenie nátlaku na obete, ak odmietajú zaplatiť výkupné. V tomto roku zverejnilo mená a informácie o obetiach už 68 takýchto gangov.

"Medzi gangami sa opäť ujal vedenia Lockbit3, ktorý sa podieľal na 20 percentách nahlásených kyberbezpečnostných incidentov. Terčom skupiny sú veľké podniky a vládne subjekty v rôznych krajinách," uviedla spoločnosť s tým, že do prvej trojky sa prvýkrát dostal ransomvérový gang Play s podielom na incidentoch 8 percent.

Hrozba pre mobilné zariadenia

Mobilné malvéry zas ohrozujú podľa indexu najmä zariadenia s operačným systémom Android. Prvenstvo si dlhodobo drží bankový malvér Anubis, ktorý sa vyskytuje v stovkách aplikácií v Google Store. Svoje funkcie rozšíril napríklad o nahrávanie zvuku.

Malvér AhMyth je podľa spoločnosti od roku 2017 šírený prostredníctvom obchodov s aplikáciami a webových stránok. Po inštalácii infikovanej aplikácie môže zhromažďovať citlivé informácie zo zariadenia, zaznamenávať stlačenia klávesov, vytvárať snímky obrazovky, odosielať SMS a aktivovať fotoaparát.

Ďalším škodlivým softvérom je bankový trojan Hydra, ktorý navádza používateľov, aby si na mobilnom zariadení aktivovali nebezpečné oprávnenia. Následne podľa spoločnosti kradne prihlasovacie údaje do bankových aplikácií.

01 - Modified: 2024-04-29 09:54:45 - Feat.: - Title: Apple varuje. Váš iPhone môže byť hacknutý 02 - Modified: 2024-02-22 06:30:00 - Feat.: - Title: Tieto aplikácie sú nebezpečné. Okamžite ich zo svojho smartfónu vymažte 03 - Modified: 2022-02-24 10:10:58 - Feat.: - Title: Na Ukrajine objavili ničivý malvér, cieli na užívateľské dáta a firemné siete. Útok bol plánovaný 04 - Modified: 2019-08-12 22:54:13 - Feat.: - Title: Pozor na svoje financie. V druhej polovici roka 2019 sa očakáva nárast počtu napadnutých používateľov
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
04. máj 2024 13:00