Zlatý štafetový finiš Nóra Alsgaarda

25.02.2003, 23:00

Nórske kvarteto v zložení Anders Aukland, Frode Estil, Tore Ruud Hofstad, Thomas Alsgaard si vybojovalo včera na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v talianskom Val di Fiemme zlaté medaily v pretekoch mužských štafiet na 4 x 10 km. V dramatických pretekoch skončila na druhom mieste nemecká štvorica, bronz za tretiu priečku si odniesli Švédi. Práve krajina troch koruniek mala od druhého úseku preteky vo svojej réžii a keď mal švédsky finišman Jörgen Brink ešte tri kilometre pred cieľom náskok na čele viac ako dvadsať sekúnd, zdalo sa, že je o nových majstroch sveta rozhodnuté. V šokujúcom závere však predviedli skvelý finiš Axel Teichmann z Nemecka a Thomas Alsgaard z Nórska, ktorí sa doslova prehnali povedľa "tuhnúceho" Švéda. Táto dvojica navyše predviedla zaplneným tribúnam areálu Lago di Tesero fascinujúci šprintérsky súboj, z ktorého vyšiel víťazne Alsgaard. Iba o dve desatiny sekundy za ním dobehol Teichmann, ktorý si po prvom mieste z klasickej pätnástky vybojoval vo Val di Fiemme už svoju druhú medailu. Nórska reprezentácia sa po svetovom šampionáte v Lahti 2001 a minuloročnom triumfe na ZOH v Salt Lake City tešila už z tretieho štafetového víťazstva z vrcholového podujatia v sérii. V hodnotení krajín sú po 12 súťažiach rovnako najúspešnejší Nóri (4 -- 2 -- 5) pred druhým Nemeckom (3 -- 3 -- 0) a tretím Estónskom (1 -- 3 -- 0). Prekvapujúco bez zisku cenného kovu je naďalej domáce Taliansko, ktoré výrazne sklamalo aj vo včerajších pretekoch a s vyše dvojminútovou stratou obsadilo až 10. priečku.
VÝSLEDKY
Štafeta mužov na 4x10 km: 1. Nórsko (Aukland, Estil, Hofstad, Alsgaard) 1:31,56,4 h, 2. Nemecko (Filbrich, Schlütter, Sommerfeldt, Teichmann) +0,2, 3. Švédsko (Södergren, Fredriksson, Elofsson, Brink) +16,4, 4. Rusko +25,1, 5. Švajčiarsko +1:20,5, 6. Fínsko +1:39,8.