Slováci sa v noci presadili v NHL. Gáborík prispel k triumfu kráľom

25.03.2015, 08:48

Štyria slovenskí hokejisti bodovali v noci na stredu v zámorskej NHL. Marián Gáborík prispel gólom k triumfu Los Angeles na ľade New Yorku Rangers 4:2 a Marko Daňo asistenciou k víťazstvu Columbusu nad Anaheimom 5:3. O gólovú prihrávku obohatili svoje konto aj Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo, ich Detroit ale prehral doma s Arizonou 4:5 po predĺžení.

Brankár Jaroslav Halák bol opäť oporou New Yorku Islanders, keď kryl 31 striel Minnesoty a mal percentuálnu úspešnosť zákrokov 96,9. "Ostrovania" však napokon podľahli súperovi 1:2 po nájazdoch, v ich drese opäť pre zranenie v dolnej časti tela chýbal slovenský obranca Ľubomír Višňovský.

Haláka vyhlásili za tretiu hviezdu zápasu, rozhodujúci nájazd Minnesoty premenil s dávkou šťastia Zach Parise, ktorý bol aj jediným strelcom Minnesoty v riadnom čase.

V nájazdoch sa puk sa jeho strele odrazil od žrde do Haláka a následne zapadol do bránky. Slovenský brankár po čistom konte proti New Jersey podal solídny výkon a zaznamenal viacero pekných zákrokov. Dôležitý vytiahol v predĺžení, keď zneškodnil únik Thomasa Vaneka a odmietol koniec zápasu.

Islanders prehrali piaty z posledných šiestich zápasov a doma zaznamenali piaty neúspech za sebou. Napriek tomu sú zverenci Jacka Capuana stále druhí v Metropolitnej divízii. Hrdinom Minnesoty bol opäť brankár Devan Dubnyk, ktorý skvelými výkonmi udivuje hokejový svet.

Takmer dvojmetrový hokejista prišiel do Minnesoty v polovici januára z Arizony s nálepkou priemerného brankára, momentálne však patrí k najlepším v NHL. V bránke Wild nastúpil 32-krát za sebou a vychytal 24 víťazstiev. Minnesota sa aj vďaka nemu drží na postupovom mieste do play off s trojbodovým náskokom pred Winnipegom.

"Hokej si užívam a cítim sa príjemne. V minulej sezóne to také zábavné nebolo, skôr to bolo trápenie. Som šťastný, že nastupujem v takýchto dôležitých zápasoch a že sa nám darí," povedal pre nhl.com Dubnyk, ktorý v minulej sezóne mal v dresoch Edmontonu a krátko Nashvillu priemer inkasovaného gólu na zápas 3,43 a úspešnosť zákrokov 89,4 percenta. V drese Wild má 28-ročný Kanaďan priemer 1,71 a úspešnosť 93,8. Minnesota vyhrala 10. zápas na súperovom ľade za sebou.

Gáborík v repríze vlaňajšieho finále Stanleyho pohára zaznamenal svoj 23. presný zásah v prebiehajúcej sezóne. Na začiatku druhej tretiny po chybe brankára Cama Talbota a prihrávke Anžeho Kopitara poslal Los Angeles v New Yorku do vedenia 2:1. Po víťaznom dueli proti svojmu bývalému zamestnávateľovi si vyslúžil honor druhej hviezdy stretnutia.

Jeho krajan Andrej Sekera bol s minutážou 26:31 najvyťaženejším hráčom "kráľov" a pripísal si jednu strelu a plusový bod. Kings vyhrali druhý zápas v priebehu dvoch dní a získali na úvod päťzápasového tripu dôležité body v boji o play off. "Je skvelé, že sme začali trip dvomi víťazstvami," povedal pre zámorské médiá Gáborík, ktorý natiahol svoju osobnú bodovú sériu na tri zápasy (2+2). Celkovo má 33-ročný "snajper" na konte 23 gólov a 19 asistencií v 60 zápasoch.

Najbližšie zavítajú Kings vo štvrtok na ľad New Yorku Islanders. Obhajcovia Stanleyho pohára sa momentálne nachádzajú tesne za postupovou hranicou a preto potrebujú nutne bodovať. Lídri Metropolitnej divízie, Rangers, prehrali len druhýkrát v riadnom čase z posledných 11 duelov a nevyužili šancu ako prví získať 100 bodov v tejto sezóne.

Columbus získal cenný skalp Anaheimu, pod víťazstvo 5:3 sa tromi gólmi podpísal Scott Hartnell. V polovici duelu mu pri jeho druhom góle asistoval Marko Daňo, pre ktorého to bol 15. bod (7+8) v nováčikovskej sezóne. Ducks viedli 2:0 a 3:2, ale náskok neudržali.

Nerozhodný stav zmenil v 32. minúte Nick Foligno a 37 sekúnd pred koncom poistil víťazstvo do prázdnej bránky hrdina večera Hartnell a spečatil tak svoj ôsmy hetrik v kariére.

Trojgólový večer zažil predtým naposledy 15. apríla 2013 ešte ako hráč Philadelphie Flyers. Na domácom ľade zaznamenal hráč Columbusu hetrik prvýkrát od 23. marca 2012, keď sa to podarilo R.J. Umbergerovi. Paradoxne práve výmenou za Umbergera prišiel Hartnell vlani v júni do tímu Blue Jackets.

Výborný výkon podal v bránke domácich Rus Sergej Bobrovskij, ktorý čelil 40 strelám "káčerov". Columbus už nemôže postúpiť do play off, ale v poslednom období má výbornú formu. Blue Jackets vyhrali štvrtý zápas za sebou a ôsmy z posledných desiatich. "Dokázali sme, že vieme hrať vyrovnanú partiu aj s najsilejšími tímami. Do budúcej sezóny nám to dodá sebavedomie," povedal Hartnell. Anaheim po debakli 2:7 na ľade Rangers prehral druhýkrát za sebou.

"To, čo predvádzame v poslednom období je neospravedlniteľné. Musíme to zmeniť. Nehráme taký hokej aký vieme a musíme si vstúpiť do svedomia," hneval sa kapitán Ryan Getzlaf. Daňo bol na ľade 13 minút a 50 sekúnd a okrem asistencie zaznamenal aj dve strely.

Detroit napriek streleckej prevahe podľahol Arizone 4:5 po predĺžení, v ňom rozhodol svojim druhým gólom v zápase Mark Arcobello. Jurčo s Tatarom si pripísali asistencie v tretej časti hry pri presnom zásahu Jakuba Kindla na 3:3. Tatar vyhral súboj v rohu klziska, k puku sa dostal Jurčo, ktorý ho posunul na modrú čiaru Kindlovi a strela českého hráča aj s prispením Tatarovho clonenia skončila za chrbátom Mika Smitha.

Arizona prerušila sériu ôsmich prehier, keď v predĺžení rozhodol svojim 15. zásahom v sezóne Arcobello. "Dostal som peknú prihrávku do jazdy, mal som rýchlosť a v zakončení som mal aj šťastie, že som našiel voľné miesto," povedal šťastný strelec, ktorého v úniku neubránil český veterán Marek Židlický. Detroit prehral s Arizonou tri z posledných štyroch vzájomných zápasov.

Vo floridskom derby zvíťazila Tampay Bay nad Floridou 4:3 a natiahla víťaznú sériu na štyri zápasy. Lightning vyhrali 46. zápas v sezóne a vyrovnali klubový rekord z ročníkov 2003/04, 2010/11 a 2013/14. Skóre sa menilo ako na hojdačke. Najskôr viedla 2:0 Tampa, potom Florida tromi gólmi v druhej otočila na 3:2, ale v tretej tretine sa zasa presadili už len "blesky".

Víťazný gól dal 2 minúty a 28 sekúnd pred koncom riadneho času Ryan Callahan, keď vyšiel s pukom spoza bránky a prekonal švihom Roberta Luonga. Panthers stratili v boji o play off dôležité body. "Je to sklamanie. Veľmi chceme do play off postúpiť," povedal autor zásahu na 3:2 Jonathan Huberdeau. V drese Floridy nastúpil aj slovenský útočník Tomáš Kopecký, ale za 12 minút a 8 sekúnd sa štatisticky nepresadil.

Hokejisti St. Louis otočili skóre v súboji s Pittsburghom z 0:2 na 3:2 a prerušili sériu troch prehier. V predĺžení rozhodol o triumfe Blues Alexander Steen. Penguins prehrali piaty z posledných šiestich duelov. Kapitán Pens Sidney Crosby zaznamenal dva strelecké pokusy, mal aj veľkú šancu, ale proti St. Louis ešte v kariére neskóroval a nezmenil to ani teraz.

Nashville zdolal Montreal 3:2, keď v predĺžení využil presilovku produktívny nováčik Filip Forsberg a zaznamenal svoj 22. gól v sezóne. V riadnom čase aj v predĺžení predviedli viacero výborných zákrokov Pekka Rinne a Carey Price a potvrdili, že patria k najlepším brankárom v tejto sezóne. Montreal sa aj napriek prehre stal sa prvým tímom, ktorý sa dostal na hranicu 100 bodov. Winnipeg viedol vo Vancouveri 2:0, ale napokon prehral 2:5, čím prišiel o štvorzápasovú víťaznú sériu a dôležité body v boji o play off. Hrdinami Canucks boli trojbodoví útočníci Radim Vrbata (2+1) a Daniel Sedin (1+2).

NHL - sumáre:

NY ISLANDERS - MINNESOTA 1:2 pp a sn (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 40. Tavares (Okposo, Lee) – 52. Parise (Pominville, Koivu), rozh. náj. Parise. Brankári: HALÁK - Dubnyk, strely na bránku: 38:32, 16.170 divákov.

NY RANGERS - LOS ANGELES 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

Góly: 1. Zuccarello (Miller), 57. Hayes (Boyle) – 11. Regehr (Clifford), 25. GÁBORÍK (Kopitar, Williams), 42. Carter (King), 47. Muzzin (Kopitar, Lewis). Brankári: Talbot - Quick, strely na bránku: 36:35, 18.006 divákov.

PITTSBURGH - ST. LOUIS 2:3 pp (0:0, 2:2, 0:0 - 0:1)

Góly: 29. Comeau (Winnik, Spaling), 29. Downie (Spaling) – 35. Bortuzzo (Oshie, Jackman), 38. Goc (Reaves, Ott), 61. Steen (Michálek, Backes). Brankári: Fleury - Allen, strely na bránku: 26:35, 18.631 divákov.

COLUMBUS - ANAHEIM 5:3 (1:2, 3:1, 1:0)

Góly: 16. Hartnell (Johansen, Johnson), 28. Johansen (Atkinson), 31. Hartnell (Karlsson, DAŇO), 32. Foligno (Morin, Anisimov), 60. Hartnell (Atkinson, Savard) – 7. Kesler (Rakell, Palmieri), 15. Cogliano (Thompson), 31. Beleskey (Perry, Wisniewski). Brankári: Bobrovskij - Gibson, strely na bránku: 27:40, 14.044 divákov.

DETROIT - ARIZONA 4:5 pp (0:1, 2:2, 2:1 - 0:1)

Góly: 23. Glendening (Quincey), 32. Abdelkader (Kindl, Zettererg), 42. Kindl (JURČO, TATAR), 54. Nyquist (Abdelkader, Zettererg) – 12. Moore (Cunningham, Vitale), 31. Arcobello (Korpikoski, Moore), 36. Moss (Dahlbeck, Gagner), 50. Moss (Ekman-Larsson, Arcobello), 64. Arcobello (Ekman-Larsson, Stone). Brankári: Howard - Smith, strely na bránku: 37:22, 20.027 divákov.

TAMPA BAY - FLORIDA 4:3 (2:0, 0:3, 2:0)

Góly: 6. Morrow (Brown), 8. Johnson (Callahan), 42. Kučerov (Šustr, Palát), 58. Callahan (Killorn, Stamkos) – 27. Jokinen (Boyes, Gudbranson), 27. Pirri (Trocheck), 29. Huberdeau (Barkov, Jágr). Brankári: Vasilevskij - Luongo, strely na bránku: 25:36, 18.729 divákov.

NASHVILLE - MONTREAL 3:2 pp (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)

Góly: 10. Ekholm, 48. Ellis (Ribeiro, Wilson), 62. Forsberg (Ribeiro, Josi) – 23. Gallagher, 33. Desharnais (Parenteau, Pacioretty). Brankári: Rinne - Price, strely na bránku: 31:29, 17.113 divákov.

VANCOUVER - WINNIPEG 5:2 (0:1, 3:1, 2:0)

Góly: 31. Higgins (Vrbata, Bonino), 37. Weber (H. Sedin, Edler), 39. Vrbata (H. Sedin, D. Sedin), 60. H. Sedin (D. Sedin), 60. Vrbata (Higgins, Hamhuis) – 3. Tlustý (O'Dell), 26. Wheeler (Stafford, Stuart). Brankári: Läck - Hutchinson, strely na bránku: 30:28, 18.870 divákov.

Jaroslav Halák (Islanders) 65:00 1/32 96,9

01 - Modified: 2007-04-22 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Divácky rekord drží Česko
01 - Modified: 2024-04-19 13:33:49 - Feat.: - Title: Pospíšil prispel k triumfu Calgary asistenciou, MacKinnon prekonal rekord Šťastného 02 - Modified: 2024-04-07 04:53:30 - Feat.: - Title: Slafkovský asistoval, na výhru Montrealu to však nestačilo 03 - Modified: 2024-03-08 13:47:14 - Feat.: - Title: Trend sa pomaly otáča, v NHL pribudol ďalší Slovák. Budúcnosť môže byť svetlá, hovorí kouč juniorov 04 - Modified: 2024-03-08 06:16:26 - Feat.: - Title: V NHL nastúpil ďalší Slovák. Vo veku 27 rokov zažil premiéru Patrik Koch 05 - Modified: 2024-02-26 23:16:53 - Feat.: - Title: Prezidentský palác chceli obsadiť mimozemské sily aj „eštebák“. O post sa uchádzali mnohé výstredné mená
08. máj 2024 16:23