31.10.2013, 00:01

Vystačím si aj sám, odkazuje Lendl

Tenisová legenda Ivan Lendl exkluzívne v magazíne prečo nie?!.

Prezývajú ho Terminátor a Ivan Hrozný. Pretože sa nikdy neusmieva. S profesionálnou kariérou skončil takmer pred dvadsiatimi rokmi, no doteraz je ikonou tenisu. Dnes učí ľudí, ako drieť a vyhrávať. Jeho posledným výtvorom je mladý britský tenista Andy Murray, ktorému pomohol vyhrať legendárny Wimbledon. Ivan Lendl.

Ivan Lendl. Snímka: Martin Nedeliak
Terminátor alebo Ivan Hrozný. Zvykli ste si už na tieto prezývky?

Smejem sa tomu. Anglickí novinári stále riešia, či som sa usmial. A ja vždy hovorím – môžete sa prestať pozerať, pretože aj keby som sa chcel usmiať, tak to neurobím, aby ste nemali radosť. Robíme aj s mojím zverencom Andym Murraym toľko srandy, že to by nám jeden neveril.

Takže to robíte naschvál?

Každý radosť prejavuje inak, niekomu tečú slzy, niekto skáče a kričí, a ja sa teším vnútorne, nemusím to ukazovať navonok.

Ľudí ste prekvapujúco bavili aj v Bratislave, kde ste prednášali biznismenom. Takého vás nepoznáme.

Je to niečo iné, aj iný stres. A nedá sa to absolútne prirovnať k stresu napríklad pri finále grandslamového turnaja US Open.

Viete ho však odbúrať. Hlavne teraz pri Andym Murrayovi. Veď ste ľudí učili Ako vyhrať zápas vo vašej hlave... Takže ako?

Všetko je to o príprave, z nej vychádza aj psychická pohoda a odolnosť. Potom je to tréningom a ten zvyšok sa už stane. Spôsob, ako sa zlepšovať v tenise, je rozmýšľať nad každým úderom, byť schopný to robiť na tréningoch, na zápasoch, na veľkých zápasoch a na veľkých zápasoch pod veľkým tlakom. A to môže trvať i rok či dva. Treba byť koncentrovaný.

Ale to, že Murray vyhral olympiádu a ako Brit konečne aj slávny Wimbledon, vami muselo pohnúť.

Určite. V tomto prípade som však vedel, do čoho idem, čo sa bude diať s médiami. Preberal

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.