29.05.2014, 00:00

Poznáme Putinovu bielu labuť

Biela labuť pre Rusko. Čierna labuť pre svet. Toto mesto opäť raz rozdeľuje planétu. V magazíne prečo nie?! sme zažili Moskvu na vlastnej koži.

Načačkanému Kremľu doťahovačky o moc zo šarmu neuberajú. A ako tvrdia domáci: už Čajkovskij napísal záver ruského príbehu vo svojom slávnom balete. Dobro v Labuťom jazere vyhrá nad zlom. Ide o to, že to dobro môže mať pre každého inú farbu. A Moskva má tých farieb dosť.

Viete, ako rozpoznáte Rusa a Európana? Európan príde k obchodu pár minút po záverečnej, pozrie si otváracie hodiny a sklamane odíde. Rus zalomcuje mrežami, zanadáva, trieska na dvere. Pozrie na otváracie hodiny a znova celý proces zopakuje. A potom mu väčšinou obchodník otvorí, Rus nakúpi a spokojne odíde…

„Rusa neodbijete,“ smeje sa čašníčka Oľga pri tom, ako mi dve hodiny po polnoci servíruje kávu v centre mesta (Rusi sú od kávy doslova závislí, kaviareň nájdete na každom rohu). Aj preto Moskva nespí a... nemá rada zatvorené prevádzky.
A ešte si dovolím jeden postreh – v Európe vám väčšinou vedia povedať tento príbeh aj po anglicky. Tu si ho musíte preložiť z ruštiny. 

Stratení v preklade
Po tom, ako prejdete rôzne exotické miesta, kde sa na vás pozerajú buď ako na zázrak, alebo ako na chodiacu peňaženku, v tomto meste určite zapadnete. Slo

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.