29.05.2014, 00:00

Poznáme Putinovu bielu labuť

Biela labuť pre Rusko. Čierna labuť pre svet. Toto mesto opäť raz rozdeľuje planétu. V magazíne prečo nie?! sme zažili Moskvu na vlastnej koži.

Načačkanému Kremľu doťahovačky o moc zo šarmu neuberajú. A ako tvrdia domáci: už Čajkovskij napísal záver ruského príbehu vo svojom slávnom balete. Dobro v Labuťom jazere vyhrá nad zlom. Ide o to, že to dobro môže mať pre každého inú farbu. A Moskva má tých farieb dosť.

Viete, ako rozpoznáte Rusa a Európana? Európan príde k obchodu pár minút po záverečnej, pozrie si otváracie hodiny a sklamane odíde. Rus zalomcuje mrežami, zanadáva, trieska na dvere. Pozrie na otváracie hodiny a znova celý proces zopakuje. A potom mu väčšinou obchodník otvorí, Rus nakúpi a spokojne odíde…

„Rusa neodbijete,“ smeje sa čašníčka Oľga pri tom, ako mi dve hodiny po polnoci servíruje kávu v centre mesta (Rusi sú od kávy doslova závislí, kaviareň nájdete na každom rohu). Aj preto Moskva nespí a... nemá rada zatvorené prevádzky.
A ešte si dovolím jeden postreh – v Európe vám väčšinou vedia povedať tento príbeh aj po anglicky. Tu si ho musíte preložiť z ruštiny. 

Stratení v preklade
Po tom, ako prejdete rôzne exotické miesta, kde sa na vás pozerajú buď ako na zázrak, alebo ako na chodiacu peňaženku, v tomto meste určite zapadnete. Slo

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.