Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2021, 00:00

Najslávnejší a najkontroverznejší pokus so psychikou a Luciferov efekt: Takto ľahko vieme prísť o ľudskosť

  • Dodnes ide asi o najznámejší a najkontroverznejší psychologický pokus.
  • Stanfordský väzenský experiment, pripravený psychológom Philipom Zimbardom, skončil pred päťdesiatimi rokmi, aby ukázal, ako rýchlo sa z ľudí stanú zvieratá.
Najslávnejší a najkontroverznejší pokus so psychikou a Luciferov efekt: Takto ľahko vieme prísť o ľudskosť
Zdroj: Reprofoto, YouTube/ Vsauce

Pred päťdesiatimi rokmi odštartoval americký psychológ Philip Zimbardo (1933) jeden z najkontroverznejších (a tiež jeden z najslávnejších) psychologických experimentov všetkých čias.

Zjednodušene povedané, zisťoval v ňom, ako veľmi sa mení ľudské správanie pod vplyvom situácie, v ktorej sa ľudia ocitnú. O experimente sa podrobne rozpísal v knihe Luciferov efekt: Ako sa z dobrých ľudí stávajú zlí a niektoré spomienky na priebeh experimentu uviedol v knihe rozhovorov Philip Zimbardo: pamäti psychológa.

Túžba po poznaní

Philip Zimbardo je potomok talianskych prisťahovalcov, ktorý vyrastal v chudobných pomeroch v newyorskom Južnom Bronxe, kde dostal základné vzdelanie. Pri ňom však nezostal.

Keď sa presťahovali do Kalifornie, vyštudoval tam na Monroeovej strednej škole, kde k jeho spolužiakom patril neskôr aj slávny sociálny psychológ Stanley Milgram (1933-1984), autor nemenej kontroverzného psychologického experimentu na tému čo všetko sú ľudia ochotní urobiť, keď im to nariadi autorita.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.