Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2017, 00:01

Ukázal Slovákom, ako sa robí muzikál a opera. Jozef Bednárik by mal dnes 70

Slávny rodák zo Zelenča by dnes oslavoval 70 rokov.

Bol nekonvenčný a výnimočne talentovaný. Podmanil si operu, balet aj muzikál a to na rôznych scénach v Bratislave, v Prahe aj v Nitre.

Jozef Bednárik sa na narodil 17. septembra 1947 v Zelenči. Vyštudoval herectvo, na najväčšiu slávu zožal ako režisér. 

Jozef Bednárik. Snímka
Zdroj: TASR

Divadlo Z v Zelenči priviedol na vrchol ochotníckej slávy. Neskôr sa presunul do Divadla Andreja Bagara v Nitre, kde inscenoval vyše 40 titulov. Popri tom nezabudnuteľný Jozef Bednárik hosťoval na festivaloch v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, Bulharsku a ďalších. 

V roku 1990 prišiel do Bratislavy, kde sa po hosťovaní stal režisérom na Novej scéne. Za jeho pôsobenia divadlo uviedlo štvoricu muzikálových hitov - Evanjelium o Márii, Grand-hotel, Pokrvní bratia a Jozef a jeho zázračný farebný plášť. Týmto definitívne získal popularitu u širokých más divákov. 

Jozef Bednárik. Snímka
Zdroj: TASR

​Mimoriadnemu diváckemu záujmu sa tešili všetky opery, ktoré Bednárik režíroval v Opere SND, napríklad Carmen, Turandot, Don Carlos, Dcéra pluku a iné. Na pražských scénach dosiahol výrazné úspechy a veľký divácky ohlas aj ako muzikálový režisér (Rusalka, Dracula a Monte Cristo Karla Svobodu, Johanka z Arcu a Elixír života Ondřeja Soukupa, ako aj Angelika Michala Davida).

Žiaľ, 70. narodenín sa nedožil. Zomrel nečakane, v roku 2013 vo veku 65 rokov.

Ticketportal.sk