Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.07.2021, 15:00

Vo vzduchu je belošský jed. Rasizmus prezliekol kabát na antirasizmus a súdi ľudí podľa farby kože

  • Doteraz bol cieľ boja proti rasizmu chápaný ako dosiahnutie "farboslepej" Ameriky. To je výraz Martina Luthera Kinga. Ako povedal, tá príde, až ľudia nebudú posudzovaní podľa farby pleti, ale podľa charakteru.
  • Lenže teraz je to inak. Ľudia majú byť naopak posudzovaní podľa farby kože, pretože tá podľa kritickej rasovej teórie určuje všetko. Nejde o to, čo viete, ale akú máte farbu. 
  • Ameriku v tomto duchu zaplavuje antirasizmus.
  • Na tejto teórii, ktorá bojuje proti rasizmu, je zvláštne to, že úplne povoľuje rasizmus ako antirasizmus. Čo to znamená? Dozviete sa v nasledujúcom článku.
Vo vzduchu je belošský jed. Rasizmus prezliekol kabát na antirasizmus a súdi ľudí podľa farby kože
Zdroj: Reuters

Napadlo by vás, že aj batoľatá môžu byť rasisti? Zamestnanci hollywoodskeho gigantu Walt Disney to už vedia. Osemtisíc z nich prechádza školením, aby cítili vinu a hanbu za systémový rasizmus a belošské privilégium.

Okrem iného im tiež oznámili otrasnú správu, že sa u detí prejavujú prvé známky rasizmu v troch mesiacoch a už štvorroční bieli drobci pociťujú silnú zaujatosť v prospech beloštva.

V Seattli oznámil školský úrad bielym učiteľom, že sa previnili "duchovnou vraždou na čiernych deťoch". A rodičia? Ti, ktorí počas lockdownu počuli, čo učitelia občas húdli do detí v rámci výchovy proti rasizmu, sa sťažujú.

Napríklad keď zistili, že ich prváčik musí "dekonštruovať svoju rasovú a sexuálnu identitu", ako v kalifornskom Cupertine. Ale nejde len o školy a deti. Kalifornská vládna agentúra na ochranu živej prírody dospela k názoru, že černosi si neužívajú toľko života v prírode "kvôli belošskému rasizmu, generačnej traume a historicky daným obavám z lynčovania".

Vojnové námorníctvo odporučilo svojim príslušníkom čítať pokrokovú literatúru Ako byť antirasistom a Biela krehkosť, ktorá tvrdí, že belosi majú rasizmus vrodený.

Dokonca

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.