Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2021, 00:00

Psychoterapeut Carl Gustav Jung: Varoval pred nacizmom, no obviňovali ho z antisemitizmu

  • Pred šesťdesiatimi rokmi zomrel jeden z najvýznamnejších znalcov ľudskej duše, jej túžob i temných zákutí - psychiater, terapeut a spisovateľ Carl Gustav Jung.
  • Jedni ho považujú za rozporuplného vedca, druhí za geniálneho a objaviteľského mysliteľa.
  • V každom prípade by bez tohto charizmatického muža vyzeralo poznanie ľudskej duše úplne inak.
  • Prečítajte si inšpiratívny príbeh publikovaný v HN magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Psychoterapeut Carl Gustav Jung: Varoval pred nacizmom, no obviňovali ho z antisemitizmu
Zdroj: wikipedia.org

Pri okne knižnice pil 30. mája svoj obľúbený čaj. Výhľad na Zürišské jazero ho upokojoval aj lákal k dlhým úvahám. Keď náhle skolaboval, akoby sa čas zastavil. Jung bol prenesený do svojej izby, premohla ho slabosť, nemohol hovoriť, avšak usmieval sa.

​O ľudskej duši toho vedel ako málokto. Jeho život bol vrchovato naplnený, mnohé pochopil, napriek tomu veril, že to najlepšie ho čaká až po smrti.

Keď sedel so svojou opatrovateľkou Ruth Baileyovou na terase domu, rozprával jej o svojom sne: „Teraz už poznám pravdu, ale jej malý kúsok zostáva nezaprataný. Keď ho spoznám, budem už mŕtvy.

Až v dimenzii iného sveta očakával toľko hľadanú neporušenosť a jedinosť, po ktorej túžil. Zo slabosti sa nakrátko dostal. Čoskoro však prišiel posledný večer Jungovho života.

Vtedy s ním opäť bola verná Ruth a syn Franz. Pozorovali západ slnka a popíjali červené víno.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.