Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2021, 00:00

Čo môžeš urobiť dnes, nechaj na zajtra. Kedy je prokrastinácia nebezpečná a v čom sa líši od lenivosti?

Prokrastinácia nemusí mať s lenivosťou nič spoločné, ba naopak. Prokrastinátori môžu byť v skutočnosti veľmi činorodí.

Čo môžeš urobiť dnes, nechaj na zajtra. Kedy je prokrastinácia nebezpečná a v čom sa líši od lenivosti?
Zdroj: Dreamstime

Chcete prácu dokončiť v termíne, ale odsúvate ju tak dlho, až hrozí, že ju odovzdáte neskoro? Nepomáhajú hrozby ani ultimáta? Potom ste sa možno zasekli v bludnom kruhu prokrastinácie.

Cesta von nemusí byť vždy jednoduchá, odmenou vám však bude menej stresu a aj viac voľného času. Sadnete si k počítaču a chystáte sa pustiť do dôležitej pracovnej úlohy. Ešte predtým skontrolujete emaily, Facebook a prečítate niekoľko online článkov. S vypätím všetkých síl sa prehovárate, že je najvyšší čas začať pracovať.

Lenže po chvíľke ste opäť myšlienkami inde a namiesto písania či tvorenia tabuliek premýšľate nad tým, že ste zabudli dať prádlo do práčky. Ihneď vstanete a idete to napraviť. Cestou z kúpeľne uvidíte špinavý riad na linke. To tam predsa nemôžete nechať! Pozriete sa na hodinky a previnilo sa vraciate k počítaču.

Je jasné, že dnes toho už veľa nestihnete. Náročnejšie úlohy necháte na zajtrajšok a radšej sa venujete iným pracovným záležitostiam. Zdá sa vám podobný scenár povedomý? Rozhodne nie ste jediní, komu občas chýba hnací motor, aby bez otáľania plnil svoje povinnosti. Problém s odsúvaním vecí na neskôr, pre ktorý sa vžilo označenie prokrastinácia, však neradno brať na ľahkú váhu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.