Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2021, 14:58

Svetové celebrity vyzvali štáty G7, aby darovali vakcíny chudobným krajinám

"Pandémia v každej jednotlivej krajine neskončí, kým neskončí vo všetkých," uviedol niekdajší anglický futbalista Beckham.

Svetové celebrity vyzvali štáty G7, aby darovali vakcíny chudobným krajinám
Zdroj: Reuters

Viac ako tridsiatka svetových celebrít dnes vyzvala členov skupiny najvyspelejších krajín sveta G7, aby chudobným štátom darovali vakcíny proti COVID-19. Celebrity tak podporili žiadosť Detského fondu OSN UNICEF, píše spravodajský server BBC.

Vyspelejšie krajiny by pritom mali vakcíny darovávať postupne, inak hrozí, že milióny dávok vyjdú navnivoč, uviedol UNICEF. Prísun očkovacích dávok by mal byť podľa organizácie stabilný po celý rok, pretože chudobné štáty nemajú prostriedky na to, aby ich aplikovali všetky naraz.

Pod otvorený list adresovaný Británii, Francúzsku, Taliansku, Kanade, Japonsku, Nemecku a Spojeným štátom sa podpísali okrem iných herci Liam Neeson a Orlando Bloom, herečka Whoopi Goldbergová, speváčky Billie Eilishová a Katy Perryová alebo športovci David Beckham, Fernando Alonso a Andy Murray.

Štáty G7 vyzvali, aby núdzovo poskytli najmenej 20 percent svojich zásob vakcín. "Svet už strávil bojom s pandémiou COVID-19 rok a pol, ale vírus sa v mnohých krajinách šíri ďalej, vytvára nové mutácie, ktoré nás môžu dostať opäť tam, kde sme začali," varujú autori listu.

"To by znamenalo ďalšie zatvorenia škôl, ďalšie narušenie zdravotníckej starostlivosti a ešte väčší ekonomický pád, ktorý by ohrozil budúcnosť rodín a detí po celom svete," píše sa podľa agentúry AFP vo výzve.

"Pandémia v každej jednotlivej krajine neskončí, kým neskončí vo všetkých," uviedol niekdajší anglický futbalista Beckham. Skupinu G7 od piatku do nedele čaká summit v juhoanglickom Cornwalle.

Ticketportal.sk