Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2021, 00:00

Rozhovor s etnologičkou: Pravý Slovák alebo pravý Slovan, čo to je? Niečo také neexistuje

  • Slovákom trvalo skoro sto rokov, kým si zvykli jesť novinku Márie Terézie - zemiaky. Čo proti nim mali?
  • Na južnom, západnom Slovensku a na Záhorí o bryndzových haluškách nikto ani nechyroval. Dokonca ešte začiatkom 20. storočia.
  • Niečo také, ako čistý slovanský element neexistuje. A to ako z kultúrneho hľadiska, tak aj z hľadiska DNA.
  • Slováci sú pracovití, vynaliezaví, neboja sa roboty. Naši drotári sa dostali do Grécka, do Ruska, murári postavili takmer celú Budapešť.
  • Čo všetko o vlastných koreňoch vlastne (ne)vieme? A čo je naša Achilllova päta? Aj to sa dočítate v rozhovore so známou slovenskou etnologičkou Katarínou Nádaskou.
Rozhovor s etnologičkou: Pravý Slovák alebo pravý Slovan, čo to je? Niečo také neexistuje
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Začnime niečím typicky slovenským. V jednom článku som pracovala s informáciou, že národným jedlom Slovákov nie sú bryndzové halušky, ako si mnohí myslíme, ale kaša.

Áno, aj sa to tak hovorí: kaša, matka naša. Obilninové, ovsené, jačmenné, pšeničné kaše, krúpky, pohánka – to sú staré obilniny, ktoré sa kedysi u nás vo veľkom pestovali. Naopak, bryndza k nám prišla v 17. storočí s valašskou kolonizáciou. Slováci ju však skvalitnili. Priniesli ju valasi z oblastí dnešného Rumunska a Srbska, ktorí sem prišli s ovcami. Nazývali sa valašky a mali špeciálnu tuhú srsť, preto im nebola zima. Ovce sa ráno vyhnali a večer ich valasi zaháňali do stajne. Vyháňali sa na jar, okolo Juraja, kedy už na holiach a stráňach nebol sneh a boli tam s nimi až do Michala, teda do jesene. Vtedy ich zahnali dole a ustajnili ich na zimu. Práve valasi sem priniesli pastiersku kultúru a aj bryndzu, ktorá, ako vieme, sa vyrába z ovčieho mlieka.

Aká bola bryndza vtedy? Líšila sa v niečom?

Je dôležité povedať, že samotné slovo bryndza je rumunské a znamená ovčí syr, len v inom zmysle slova ako to chápeme my. Bryndza bola tuhá a plnili ju do ovčích čriev. Skvalitnila sa práve na Slovensku, keď vznikli prvé bryndziarne, napríklad vo Zvolene.

Čím ju Slováci skvalitnili?

Tým, že ju pomleli. Mala potom sypkejšiu a lepšiu konzistenciu, tlačili ju do geletiek a dokonca sa v prvej polovici 20. storočia vyvážala aj do USA. Vtedy to bol veľmi žiadaný artikel.

A dnes je to asi naše najznámejšie jedlo.

Bryndzu pritom poznali najskôr len v oblastiach, kde boli valasi. Na Slovensku hovoríme o strednom Slovensku – Nízke Tatry, Liptovský Mikuláš a vyššie - smerom na horné Kysuce a hornú Oravu. Obyvatelia na západnom alebo južnom Slovensku ani netušili, čo to vôbec bryndza je.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk