Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.04.2021, 10:23

Zomrel literárny historik, kritik a prozaik Tomáš Winkler

Takmer celý život pôsobil v Matici slovenskej v Martine.

Zomrel literárny historik, kritik a prozaik Tomáš Winkler
Zdroj: TASR - Miroslav Košírer

Vo veku 81 rokov zomrel v pondelok 19. apríla literárny historik, kritik a prozaik Tomáš Winkler. TASR to potvrdila hovorkyňa Matice slovenskej Veronika Grznárová.

Tomáš Winkler sa narodil 3. januára 1940 v Lopeji. Vyštudoval Vysokú školu pedagogickú v Bratislave (odbor slovenčina - dejepis). Až na roky normalizácie po celý život pôsobil v Matici slovenskej v Martine.

Tam pracoval v literárnom archíve, potom sa stal riaditeľom Národnej knižnice Matice slovenskej. Bol zástupcom šéfredaktora časopisu Matičné čítanie. Pre svoje politické postoje koncom 60. rokov musel z Matice slovenskej odísť a nesmel publikovať.

Zamestnal sa ako robotník a neskôr dispečer na stavbách priehrad Liptovská Mara a Čierny Váh. Venoval sa výskumu dejín Matice slovenskej, na túto tému napísal dielo Matica slovenská v rokoch 1919 - 1954.

Z jeho personálnych monografií je známa historická esej o Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi Perom a mečom, knihy literatúry faktu Cesty na popravisko a Kto proti osudu (spoločne s Petrom Štrelingerom) a román Dlho budeme mŕtvi, ktorý je autentickým svedectvom o živote politicky prenasledovaných občanov v rokoch normalizácie.

Ticketportal.sk