Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2021, 00:00

Herec a komik Felix Holzmann: Prežil gulag aj samovraždu manželky

  • Svoju nechápavosť a hranú natvrdnutosť, takú obľúbenú medzi početnými fanúšikmi, zvyšoval nezabudnuteľný komik ešte originálnou dikciou.
  • Na konci vety hlasom neklesal, ako je bežné, ale naopak, stúpal.
  • Tento rok uplynie sto rokov od jeho narodenia. A ako to už býva, veselú náturu vyvažovali neveselé životné skúsenosti.
  • Prečítajte si článok publikovaný v Hn magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Herec a komik Felix Holzmann: Prežil gulag aj samovraždu manželky
Zdroj: archív

Pre slávneho komika bol okrem osobitného prejavu charakteristický aj kostým. Na hlave nosil „ošúchaný zelený hubársky klobúčik“, ako sám hovoril, na očiach veľké okuliare s guľatými čiernymi obrúčkami, pamätníkom pripomínajúc, že podobné mával Harold Lloyd, jedna z legiend nemej filmovej grotesky.

​Krk ozdobený šatkou „ako zaklínadlo proti vírusom“. A modrý pracovný plášť. Ten neskôr odložil a vystupoval v saku nápadnejšieho vzhľadu. Napokon ani okuliare nemal vždy rovnaké.

Typické preňho bolo aj jedno gesto: keď hovoril, kládol si ľavú ruku na brucho. Kostým sa celý vošiel do aktovky. „Vláčiť sa s kuframi, pane, to je hlúposť.“ Cestoval na vystúpenia vlakom alebo autobusom, veľa sa nachodil aj pešo. Kto sa však skrýval pod kostýmom populárneho komika?

Prirodzene inteligentný muž, v civile elegantný a pôvabný, takže sa stávalo, že ho ľudia nepoznávali. Vôbec nebol samoľúby, nepatril medzi tých, ktorí si radi uťahujú z iných, ale voči sebe sú nedotkliví.

Zaujímal sa o východné náboženstvá a východné filozofie, zaujal ho i okultizmus. Veril na horoskopy, ale povzdychol si, že „sa to často využíva na rôzny humbug a finančný efekt“.

Niečo mu však predsa len prekážalo. Raz svojmu hereckému partnerovi ozrejmil:

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk