Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2021, 00:00

Čím väčšia apatia, tým vyššie číslo na váhe. Ako rozhýbať a motivovať deti poznačené pandémiou?

  • Dva až tri mesiace doma sa dajú prežiť, ale celý rok?
  • Nikto príliš nerieši, čo sa deje s deťmi.
  • Zostávajú bez kontaktov, chýbajú im kamaráti, škola, krúžky - a hlavne pohyb.
  • Ako teda zmierniť dopady karantény na detskú dušu a telo?
Čím väčšia apatia, tým vyššie číslo na váhe. Ako rozhýbať a motivovať deti poznačené pandémiou?
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

Môj sedemročný syn mi deň čo deň opakuje, aké rôzne druhy športu by chcel robiť. A ja ako robot opakujem: "Kubko, ešte sa nič nesmie, tak až sa to raz uvoľní. Niekedy, možno..."

Už ani ja nevidím svetlo na konci tunela a najviac je mi ľúto staršieho syna, je tretiak. Mladší mal aspoň "povolenú" školu, vídal kamarátov. Starší je s nimi v kontakte jednu hodinu denne pri on-line výučbe.

A samozrejme aj on už prepadá deprivácii: "Ja už chcem žiť svoj normálny život," hovoril mi nedávno pri ceste autom. Ja som sa opäť zmohla na opakovanie mantry posledných týždňov: "Tak snáď už čoskoro, uvidíme..."

Ale aj mne chýba nádej a niekedy sa mi chce od zlosti kričať. Vari to ide, zastaviť deťom svet? Pozerať sa, ako pomaly priberajú, strácajú sociálne zručnosti a v učení si v lepšom prípade len udržujú znalosti, ale nikam sa neposúvajú? Dá sa to vôbec v rámci rodinného prostredia ešte nejako zachrániť?

Prechádzka nie je spása

Prvá vlna nútenej karantény bola ešte optimistická. Mnohí rodičia mali zrazu viac času na deti, mohli dohliadnuť na ich stravovacie návyky aj pitný režim a viac s nimi športovať.

Vonku bolo teplo, dlho bolo svetlo a dalo sa robiť všeličo. Všetci ešte boli plní energie, a tak to podľa výživových špecialistov naozaj chvíľu fungovalo. Deti sa hýbali viac.

"Dospelí aj mladiství začali behať po vonku, domov sme si kúpili posilňovacie stroje, sťahovali do mobilov aplikácie na cvičenie. Všetci verili, že tento stav potrvá dva - až tri mesiace. A ak to takto brali rodičia, často pre to mohli nadchnúť aj svoje deti," uviedla k tomu detská lekárka Tamara Polášková. Ale na jeseň prišla ďalšia izolácia a jej dôsledky už optimistické nie sú.

Apatickí tučkovia

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk