Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.04.2021, 09:28

Johann Gutenberg. Muž, ktorý spustil explóziu informácií

  • Google dnes venuje spomienku výnimočnému mužovi, ktorý zanechal nezmazateľnú stopu v histórii. Jeho meno pozná snáď každý.
  • Kde začala jeho fascinácia svetom tlače?
  • Paradoxom jedného z najslávnejších ľudí bolo, že dožíval v chudobe a zabudnutí.
  • Kto naozaj bol Johann Gutenberg?
Johann Gutenberg. Muž, ktorý spustil explóziu informácií
Zdroj: Wikimedia Commons; Koláž: HN

Píše sa 3. február 1468 a vo františkánskom kláštore v Mainzi prichádza kňaz k starému mužovi na lôžku a dáva mu posledné pomazanie. Keď sa ten poberie na večnosť, nevzbudí to nijaký rozruch.

Pochovajú ho na kláštornom cintoríne, z ktorého by ste však dnes, po 550 rokoch, nenašli ani pamiatku. Definitívne sa tak stráca hrob muža, ktorý by si dôstojný náhrobok určite zaslúžil. Ideálne v podobe obrovskej, husto popísanej knihy.

Tým mužom je Johann (či ak chcete Johannes) Gutenberg. Hoci posledné roky života prežil v chudobe a osamotení, už nedlho po jeho smrti sa začínajú ozývať hlasy, ktoré poukazujú na revolučnosť jeho myšlienok.

To zďaleka ešte netušia, že tie napomôžu nielen k revolúciám so zbraňou v ruke, ale najmä k tým v myslení. A povedú doslova k informačnej explózii, ktorá nadobro zmení svet.

Veď ani tento článok, no ani správy v svojom mobile by ste si nemohli tak jednoducho prečítať, keby tento muž nedostal onen nápad.

Židovský kopec

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.