Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2021, 12:17

Zomrel novinár a spisovateľ Karel Pacner, ktorý bol aj pri štarte prvých ľudí na Mesiac

Napísal štyri desiatky kníh, je autorom televíznych seriálov.

Zomrel novinár a spisovateľ Karel Pacner, ktorý bol aj pri štarte prvých ľudí na Mesiac
Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Karel Pacner zomrel krátko po svojich 85. narodeninách, ktoré oslávil 29. marca. Český novinár a publicista bol známy ako autor literatúry faktu. V roku 1969 sledoval z mysu Canaveral na Floride štart Apolla 11 s astronautmi, ktorí ako prví pristáli na Mesiaci.

Napísal štyri desiatky kníh, je autorom televíznych seriálov Ze Země ke hvězdám a Československo ve zvláštních službách. Rodák z Janovic nad Úhlavou nastúpil po absolvovaní Vysokej školy ekonomickej v roku 1959 do redakcie Mladej fronty, kde popularizoval vedu.

Uznania za prácu sa mu dostalo cenou Trilobit 2002, ktorú udeľuje Český filmový a televizní svaz FITES za najlepšie pôvodné diela českej filmovej a televíznej tvorby a Cenou za popularizáciu vedy Akadémie vied.

Cenu Opus Vitae získal za novinársku vitalitu a obdivuhodnú vytrvalosť. Roky publikoval články predovšetkým o kozmonautike. Rád spomínal na zážitok z leta roku 1969.

"Bol som pri štarte Apolla 11, ktoré nieslo prvých ľudí na Mesiac. Sledoval som to v Houstone. To je naozaj nezabudnuteľný zážitok," uviedol pred časom. V roku 2012 napísal memoáre Život novináře aneb to je ten, co byl na startu Američanů na Měsíc.

Ticketportal.sk