Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2021, 15:07

O úspechu mladej Slovenky píše celý svet. Jej projekt má pomocť zachrániť oceány

  • Pred pár týždňami ste možno ani netušili, že existuje. No v posledných dňoch je neprehliadnuteľná, píšu o nej médiá na celom svete.
  • Lenka Petráková je slovenská architektka, ktorá dostala významnú svetovú architektonickú cenu za svoj vizionársky projekt, ktorý má pomôcť vyčistiť oceány.
  • Hovorili sme s ňou o ekológii, ale aj o posadnutosti mrakodrapmi.
  • O tejto architektke budeme ešte asi veľa počuť. Je to talent, ktorý sa na Slovensku rodí iba výnimočne.
  • Prečítajte si inšpiratívny a zaujímavý rozhovor publikovaný v Prečo nie?!, ktorý vychádza ako príloha k Hospodárskym novinám.
O úspechu mladej Slovenky píše celý svet. Jej projekt má pomocť zachrániť oceány
Zdroj: archív Lenky Petrákovej

Kde sa v dievčati alebo v žene pochádzajúcej zo suchozemského Slovenska objaví túžba riešiť problematiku znečistenia oceánov?

Ja som milovala vodu už od malička. Tá neskutočná sila, tie tajomstvá, ktoré sa skrývajú pod hladinou, ma vždy fascinovali. Vo všeobecnosti vyhľadávam aj dnes svoju inšpiráciu v prírode, a preto sa zaujímam aj o rastliny a živočíchy vo vodnom prostredí a cez ne som sa začala zoznamovať taktiež s problematikou znečistenia morského prostredia.

Je práve ekológia téma, ktorá vás osobne veľmi trápi?

Trápi a súčasne ma veľmi zaujíma, ako vieme riešiť ekologické problémy. Architektúra nedokáže zmeniť všetko, ale často vie pomôcť. Či už hovoríme o čistení oceánu, o ochrane miest pred zvyšujúcou sa vodnou hladinou, či o obývateľnosti prehriatych kontinentálnych častí sveta. Ekologické postupy sú dnes súčasťou každého projektu, na ktorom pracujem. Je skvelé, že ekologické stavby už nie sú brané ako samostatný celok, ale tieto postupy sú ich integrovanou súčasťou.

Aby som uviedla na pravú mieru, prečo dávam tieto otázky architektke, tak vy ste autorkou mimoriadneho projektu – ôsmy kontinent. Čo je to za návrh a prečo vlastne vznikol?

Tento návrh som začala vyvíjať ešte ako moju diplomovú prácu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.