Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2021, 11:22

Kráľovná Alžbeta II. vyzdvihla v príhovore dôležitosť verejnej služby a kontaktu s rodinou

Kráľovná v prejave upozornila aj na mimoriadnu dôležitosť kontaktu s rodinou a priateľmi v týchto časoch.

Kráľovná Alžbeta II. vyzdvihla v príhovore dôležitosť verejnej služby a kontaktu s rodinou
Zdroj: TASR/AP

Britská kráľovná Alžbeta II. vystúpila v nedeľu v televízii s príhovorom v predvečer Dňa Spoločenstva národov. Kráľovná hovorila okrem iného aj o dôležitosti verejnej služby, len niekoľko hodín pred odvysielaním rozhovoru princa Harryho a jeho manželky Meghan Markleovej so svetoznámou americkou moderátorkou Oprah Winfreyovou, všíma si agentúra AFP.

"Napriek tomu, že každá krajina Spoločenstva národov (Commonwealth) prežila minulý rok inak, v každom štáte spoločenstva možno nájsť príklady odvahy, odhodlania a nezištnej oddanosti povinnostiam," povedala kráľovná.

"Vzhľadom na tieto krušné časy, ktoré postihli toľko ľudí, si teraz viac vážime vzájomnú podporu a duchovnú potravu, ktoré nám poskytuje kontakt s inými ľuďmi," pokračovala kráľovná pri príležitosti pondeľnajších osláv Spoločenstva národov, čo je voľné združenie Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a jeho bývalých domínií a kolónií.

Kráľovná v prejave upozornila aj na mimoriadnu dôležitosť kontaktu s rodinou a priateľmi v týchto časoch. Otázky služby a povinnosti sa stali predmetom sporu, keď princ Harry a jeho manželka Markleová oznámili vo februári, že sa už definitívne nevrátia k plneniu svojich povinností členov britskej kráľovskej rodiny, pripomína AFP.

Neobišla ani tému inovatívnych technológií. "Povzbudenie sme čerpali aj z pozoruhodného pokroku pri vývoji nových vakcín a liečebných postupov," dodala.

Napäté vzťahy

Buckinghamský palác vtedy oznámil, že britská panovníčka hovorila so svojím vnukom Harrym a ten potvrdil, že dvojica "odstupuje od práce pre kráľovskú rodinu, a preto nie je možné, aby pokračovala v povinnostiach, ktoré prináša život vo verejnej službe".

Odvtedy sú vzťahy medzi mladomanželmi a kráľovskou rodinou čoraz napätejšie, komentuje AFP. Markleová v krátkej ukážke z očakávaného rozhovoru obvinila Buckinghamský palác, že šíri o nej a o jej manželovi nepravdy.

Zdroj: TASR/AP

Buckinghamský palác predtým oznámil vyšetrovanie Markleovej správania sa. Britské médiá totiž priniesli správy, že bývalá herečka v minulosti šikanovala zamestnancov paláca.