Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2021, 00:00

Sakra, to bol zase deň! Viete vôbec, ako vznikli nadávky?

  • Upozornenie pre citlivé povahy. V tomto texte nájdete veľa sprostých slov. No nie samoúčelne.
  • Zistíte, odkiaľ sa vlastne v našom slovníku objavili vulgarizmy a prečo vlastne nadávame.
  • A tiež to, kedy sa z korenia reči stáva nutnosť a kedy zbytočnosť.
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Sakra, to bol zase deň! Viete vôbec, ako vznikli nadávky?
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

Vždy, keď príde reč na nadávky, zíde mi na um začiatok z už kultového poviedkového filmu Petra Zelenku Knoflíkáři. Opisuje príbeh zhodenia atómovej bomby na Hirošimu a Nagasaki na sklonku 2. svetovej vojny.

​Kamera diváka zavedie do tradičného japonského obydlia, v ktorom oproti sebe pri šálke zeleného čaju sedia traja muži – domáci, pričom jeden z nich sa práve vrátil zo zahraničia. Na strechu bubnuje vytrvalý dážď a nad mestom Kokura, v ktorom sa dej odohráva, krúži americký bombardér.

Muži sa po úvodných zdvorilostiach rozhovoria o tom, čo ten scestovaný zažil a dostanú sa k faktu, že japončina (údajne) neobsahuje žiadne nadávky. A tak, keď si chce človek od srdca uľaviť napríklad na také príšerné počasie, aké v ten deň vládne, nemá ako.

Jeden z mužov namieta, že predsa nemôžu mať všetko. Ten navrátivší sa z Ameriky spomína na muža, ktorý v bare po tom, ako sa oblial pivom, niekoľko minút bez prestávky klial. Po malej výmene názorov, keď mladík posiela staršieho muža naspäť do Ameriky, keď sa mu tam tak páči (a dôvodí, že pre ľudí ako on nevie Japonsko vyhrať vojnu), hostiteľ situáciu upokojuje a vyzvedá, aké nadávky to tí Američania vlastne majú.

„Nuž napríklad môžeš povedať ,fucking weather´,“ hovorí starší muž. „A čo to znamená?“ pýta sa hostiteľ? „Jednoducho to, že sa ti vôbec nepáči počasie,“ vysvetľuje starší Japonec. „A prečo teda len nepovieš, že sa ti nepáči počasie?“ namieta mladík. „Pretože keď nepoužiješ nadávku, neuľaví sa ti,“ dôvodí scestovaný muž.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk