Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_noviny„Najväčším prianím môjho života bolo narodiť sa niekde inde a niekým iným.“ Človek ani nemusí príliš starostlivo loviť v zásobárni Woodyho citátov, aby z nej vytiahol tie, ktoré dokonale ilustrujú jeho najcharakteristickejšiu komickú postavu.
Teda – povedané slovami filmovej teoretičky Kataríny Mišíkovej – „neurotika z Manhattanu, narcistického hypochondra s nízkym sebavedomím a malou sebadisciplínou, zato ohromnou schopnosťou spoznávať samého seba v najrôznejších romantických vzťahoch.“
Život, ako ho Woodyho postavy zakúšajú, je obvykle hrozný a nesmierne komplikovaný. Aj pre takých babrákov má však podľa Mišíkovej svoje čarovné okamihy.
„Sledovať zábavné patálie hrdinov, ktorí sa na nás trochu podobajú, je vždy do určitej miery aj formou terapie.“ Žiaľ, životný príbeh samotného Woodyho Allena vo svojej hrôze a komplikovanosti dosiahol level, ktorý už terapeutické účinky neprináša.
Roky sa ťahajúce obvinenie zo sexuálneho zneužitia jeho adoptívnej dcéry naberá čoraz ťaživejší charakter. Hoci odborníci opakovane potvrdili Woodyho nevinu, verejnosť a filmový priemysel sa mu obracajú chrbtom.
Vo svojej poslednej autobiografii sa čerstvo 85-ročný tvorca naliehavo snaží obhájiť vlastnú verziu. S vedomím faktu, že pre nemalú časť sveta bude už navždy deviantom.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.