Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.01.2021, 00:00

Cieľom muža už nie je žena, ale sexualita a u žien sú to peniaze. Česť vymizla

  • Sedem hlavných hriechov sme si premenovali.
  • Z nerestí sme vytvorili cnosti, a tak sa možno niet čomu diviť, že sa medziľudské vzťahy rozpadajú.
  • Podľa profesora Jaroslava Maximiliána Kašparů pribúda nešťastných, bezradných a opustených ľudí, ktorí si nevedia so životom rady.
  • "My sme totiž stratili okrem iných vecí aj kus toho, čo mali naši predkovia, a to bol zdravý sedliacky rozum. Sme ako bludní Holanďania, ktorí stratili smer..."
Cieľom muža už nie je žena, ale sexualita a u žien sú to peniaze. Česť vymizla
Zdroj: Dan Materna, MAFRA

Často sa hovorí o rozpade tradičných hodnôt, ktoré držali náš svet stáročia pohromade. Napríklad o kríze rodiny...

Kríza rodiny je následkom krízy jednotlivca. Ak človek nevychádza sám so sebou alebo je vo vnútornom konflikte, nemôže tvoriť dobré vzťahy ani navonok. Už v Biblii je napísané, že čoho je srdce plné, tým ústa pretekajú. Ak je teda človek v nepohode, musí zákonite nepohodu aj šíriť. Druhú krízu rodiny vidím v obsahu. Veľa ľudí dnes vôbec nevie, v čom spočíva obsah manželstva.

Ako to myslíte?

Niektorí berú manželstvo ako zaisťovaciu inštitúciu, iní ho zase chápu ako nutnosť, aby na to v starobe boli finančne dvaja. Z manželstva sa stal kalkul. Lenže obsah manželstva je v tolerancii, odpustení a v obete. A predovšetkým tie dve posledné slová dnes existujú iba v archaickom slovníku.


Slovo obeť má dnes trochu negatívne zafarbenie. Prečo sa význam tohto slova tak posunul? Sme čím ďalej väčší sebci?

Áno. V dnešnej spoločnosti je viac objatí než obetí. Pritom obetovať sa človek musí. Ak chce niečo dosiahnuť, musí pre to aj niečo urobiť. Dnes však ľudia hovoria: "Chcem byť bohatý, ale nechce sa mi pracovať. Chcem vyštudovať, ale nechce sa mi študovať. Chcem byť športovec, ale nechce sa mi chodiť na tréningy." Obeť už nefrčí.

Prečo nie?

Pretože pri všetkom hľadáme instantné riešenie. Nepýtame sa, čo urobiť pre to, aby sme niečo dosiahli, ale ako to dosiahnuť rýchlo a bez práce. Súčasné technológie nás naučili lenivosti a tá patrí medzi sedem hlavných hriechov. A pretože je to škaredé slovo, vymysleli sme si pre ňu nové pomenovanie. Prokrastinácia (odkladanie povinností na neskôr, pozn. red.). Už je dokonca diagnózou, ktorú by mali ostatní tolerovať. U nás už nie sú leniví ľudia, my prokrastinujeme.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 94% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.